- Mfr. #:
- 5962-9161708MXA
- Description:
- SRAM DUAL PORT STAT RAM 8KX16
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Moisture Sensitive: | Yes |
|---|---|
| Memory Type: | Volatile |
| Packaging: | Tray |
| Type: | Synchronous |
| Product Category: | SRAM |
| Product Type: | SRAM |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Interface Type: | Parallel |
| RoHS: | N |
| Subcategory: | Memory & Data Storage |
| Package / Case: | FBGA-165 |
| Brand: | Cypress Semiconductor |
| Manufacturer: | Cypress Semiconductor |
| Series: | CY7C1170KV18 |
| Supply Current - Max: | 820 mA |
| Maximum Clock Frequency: | 550 MHz |
| Organization: | 512 k x 36 |
| Memory Size: | 18 Mbit |
| Factory Pack Quantity: | 136 |
| Supply Voltage - Max: | 1.9 V |
| Supply Voltage - Min: | 1.7 V |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Access Time: | - |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
More Information
The price and lead time for 5962-9161708MXA depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
5962-9161708MXA Price & Stock
Integrated Device Technology 5962-9161708MXA pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Freelance Electronics | 5962-9161708MXA | 10 | 3281.42 | 2038.46 | 2038.46 | 2038.46 | 2038.46 | 2019-11-07T17:00:09Z |
| NAC Semi | 5962-9161708MXA | 6 | - | - | - | - | - | 2019-11-11T16:18:36Z |
| Resion | 5962-9161708MXA | 2 | - | - | - | - | - | 2019-04-10T15:52:26Z |
| Classic Components | 5962-9161708MXA | 1 | - | - | - | - | - | 2019-11-08T00:16:44Z |
| North Star Micro | 5962-9161708MXA | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Integrated Device Technology has several brands around the world that may have alternate names for 5962-9161708MXA due to regional differences or acquisition. 5962-9161708MXA may also be known as the following names:
- IDT
- INTEGRATED DEVICE
- INTEGRATED
- INTEGRATED DEVICE TECH
- ICS
- MICROCLOCK
- SDT
- Integrated Device Technology (IDT)
- IDT Integrated Device Technology Inc
- INTEGRATED DEVICE TECHNOLOGY INC
- QUALITY SEMI
- QUA
- INTEGRATED CONTROL TECHNOLOGY
- INTEGRATED DEVICE TECHNOL
- INTEGRATED DEVI
- ICST
- IDT (Integrated Device Technology)
- IDT - INTE
- INTEGRATE DEVICE TECHNOLOGY
- INTEGRATED DEVICES
- MICROCLOC
- INTEGRATED DEV
- INTEGRATED DEVICE TECHNOLOGY - OBS
- INT DEV TECH
- INTEGRATED DEVICE TECHN (IDT)
AD5242BRUZ1M distributor
- 5962-9161708MXA Renesas Electronics America Inc
- E2V 5962-9161708MXA - RAM
- 5962-9161708MXA Renesas Electronics
- Jan 3, 2023
- 5962-9161708MXA Price & Stock
- 5962-9161708MXA IDT Memory
- 5962-91617 - 8K x 16 Dual-Port RAM
- Intergrated Device Technology Electronic Components List
- QP7025
- Popular Part Numbers Starting with 5 - Page 21