- Mfr. #:
- 71256S70DB
- Description:
- SRAM 256K(32KX8) SRAM
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Moisture Sensitive: | Yes |
|---|---|
| Packaging: | Tray |
| Type: | SigmaDDR-II B2 |
| Tradename: | SigmaCIO DDR-II |
| Product Category: | SRAM |
| Product Type: | SRAM |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Interface Type: | Parallel |
| RoHS: | N |
| Subcategory: | Memory & Data Storage |
| Manufacturer: | GSI Technology |
| Brand: | GSI Technology |
| Series: | GS8342T36BD |
| Memory Type: | DDR-II |
| Package / Case: | BGA-165 |
| Supply Current - Max: | 725 mA |
| Memory Size: | 36 Mbit |
| Maximum Clock Frequency: | 350 MHz |
| Factory Pack Quantity: | 15 |
| Supply Voltage - Max: | 1.9 V |
| Supply Voltage - Min: | 1.7 V |
| Organization: | 1 M x 36 |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
More Information
parts# 71256S70DB is available at OMO Electronic, see description of 71256S70DB as below .
use the request quote form to request 71256S70DB price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for 71256S70DB depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
71256S70DB Price & Stock
Integrated Device Technology 71256S70DB pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LTL Group | 6780306 | 100 | - | - | - | - | - | 2020-01-31T03:27:32Z |
| Classic Components | 71256S70DB | 4 | - | - | - | - | - | 2020-01-23T22:05:04Z |
Alternate Names
Integrated Device Technology has several brands around the world that may have alternate names for 71256S70DB due to regional differences or acquisition. 71256S70DB may also be known as the following names:
- IDT
- INTEGRATED DEVICE
- INTEGRATED
- INTEGRATED DEVICE TECH
- ICS
- MICROCLOCK
- SDT
- Integrated Device Technology (IDT)
- IDT Integrated Device Technology Inc
- INTEGRATED DEVICE TECHNOLOGY INC
- QUALITY SEMI
- QUA
- INTEGRATED CONTROL TECHNOLOGY
- INTEGRATED DEVICE TECHNOL
- INTEGRATED DEVI
- ICST
- IDT (Integrated Device Technology)
- IDT - INTE
- INTEGRATE DEVICE TECHNOLOGY
- INTEGRATED DEVICES
- MICROCLOC
- INTEGRATED DEV
- INTEGRATED DEVICE TECHNOLOGY - OBS
- INT DEV TECH
- INTEGRATED DEVICE TECHN (IDT)
AD5242BRUZ1M distributor
- 71256S70DB Renesas Electronics America Inc
- 71256S70DB Renesas Electronics
- 71256S70DB Renesas | Distributors, Price Comparison, and ...
- Renesas Electronics America Inc. 71256S70DB Memory IC ...
- 71256S70DB Packaging Info
- 71256S70DB vs 71256S70TDB vs 5962-8866202XA Comparison
- 71256s70db 28-cerdip Ic Chip Programmable Timers ...71256s70db Ic Sram 256k Parallel 28cerdip Hot Sale ...
- Intergrated Device Technology Electronic Components List