- Mfr. #:
- 7140SA35P
- Description:
- SRAM 8K(1KX8)CMOS DUALPORT RAM
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting Style: | Through Hole |
|---|---|
| Product Type: | SRAM |
| Product Category: | SRAM |
| Memory Type: | SDR |
| Interface Type: | Parallel |
| Package / Case: | PDIP-48 |
| RoHS: | N |
| Subcategory: | Memory & Data Storage |
| Manufacturer: | IDT (Integrated Device Technology) |
| Brand: | IDT |
| Packaging: | Bulk |
| Type: | Asynchronous |
| Memory Size: | 8 kbit |
| Series: | 7140SA35 |
| Part # Aliases: | 7140 IDT7140SA35P |
| Factory Pack Quantity: | 7 |
| Length: | 61.7 mm |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 4.5 V |
| Access Time: | 35 ns |
| Height: | 3.8 mm |
| Width: | 15.24 mm |
| Supply Current - Max: | 110 mA |
| Organization: | 1 k x 8 |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: 7140SA35P is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy 7140SA35P,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
7140SA35P Price & Stock
Integrated Device Technology 7140SA35P pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LTL Group | 6780869 | 100 | - | - | - | - | - | 2020-01-31T03:27:32Z |
| Nexxon | 7140SA35P | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| Sierra IC | 7140SA35P | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| TransparentC | 7140SA35P | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
Integrated Device Technology has several brands around the world that may have alternate names for 7140SA35P due to regional differences or acquisition. 7140SA35P may also be known as the following names:
- IDT
- INTEGRATED DEVICE
- INTEGRATED
- INTEGRATED DEVICE TECH
- ICS
- MICROCLOCK
- SDT
- Integrated Device Technology (IDT)
- IDT Integrated Device Technology Inc
- INTEGRATED DEVICE TECHNOLOGY INC
- QUALITY SEMI
- QUA
- INTEGRATED CONTROL TECHNOLOGY
- INTEGRATED DEVICE TECHNOL
- INTEGRATED DEVI
- ICST
- IDT (Integrated Device Technology)
- IDT - INTE
- INTEGRATE DEVICE TECHNOLOGY
- INTEGRATED DEVICES
- MICROCLOC
- INTEGRATED DEV
- INTEGRATED DEVICE TECHNOLOGY - OBS
- INT DEV TECH
- INTEGRATED DEVICE TECHN (IDT)
AD5242BRUZ1M distributor
- 7140SA35P Renesas Electronics America Inc
- 7140SA35P Renesas | Distributors, Price Comparison, and ...
- 7140SA35P datasheet & applicatoin notes
- 7140sa35p 48-pdip Ics Transceivers Motion Sensors ...
- 7140SA35P - IDT (Integrated Device Technology) Stok ada ...
- 7140SA35P, IDT (Integrated Device Technology) 7140SA35P dalam ...
- 7140SA35P | IDT (Integrated Device Technology) ...
- PDN# : SP-15-01 PRODUCT DISCONTINUANCE NOTICE
- Dec 31, 2015
- IDT (Integrated Device Technology) | Ariat-Tech.com