- Mfr. #:
- 74AHCT126PW-Q100,1
- Description:
- Buffers & Line Drivers 74AHCT126PW-Q100/TSSOP14/REEL
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Logic Family: | TTL |
| Package / Case: | TSSOP-14 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Logic Type: | Quad Buffer/Line Driver |
| Brand: | Nexperia |
| Manufacturer: | Nexperia |
| Subcategory: | Logic ICs |
| Product Category: | Buffers & Line Drivers |
| Product Type: | Buffers & Line Drivers |
| Qualification: | AEC-Q100 |
| Pd - Power Dissipation: | 500 mW (1/2 W) |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 4.5 V |
| Propagation Delay Time: | 4.3 ns |
| Number of Output Lines: | 4 Output |
| Number of Input Lines: | 4 Input |
| Output Type: | 3-State |
| Factory Pack Quantity: | 2500 |
| Operating Supply Current: | 2 uA |
| Unit Weight: | 0.004949 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
74AHCT126PW-Q100,1 Price & Stock
Nexperia 74AHCT126PW-Q100,1 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| element14 APAC | 2444935 | 731 | 4.46 | 3.40 | 1.84 | 1.39 | 1.11 | 2019-12-11T02:24:50Z |
| element14 APAC | 2444935RL | - | - | - | - | 1.39 | 1.11 | 2019-12-11T02:24:50Z |
| Digi-Key | 74AHCT126PW-Q100,1-ND | - | - | - | - | - | 1.13 | 2019-12-11T13:56:20Z |
| Mouser | 771-74AHCT126PWQ1001 | - | 3.98 | 3.03 | 1.64 | 1.23 | 0.991 | 2019-12-10T12:42:42Z |
| Farnell | 2444935 | 756 | - | 3.93 | 1.87 | 1.20 | 1.04 | 2019-12-11T14:51:49Z |
| Farnell | 2444935RL | - | - | - | - | 1.20 | 1.04 | 2019-12-11T14:51:49Z |
| Newark | 85X2710 | 731 | 3.98 | 3.03 | 1.64 | 1.23 | 1.23 | 2019-12-10T12:42:42Z |
| LTL Group | 4613770 | 660 | - | - | - | - | - | 2019-12-11T02:07:10Z |
Alternate Names
Nexperia has several brands around the world that may have alternate names for 74AHCT126PW-Q100,1 due to regional differences or acquisition. 74AHCT126PW-Q100,1 may also be known as the following names:
- Nexperia USA Inc
- Nexperia BV
- NXP/NEXPERIA
- Nexperia Inc
AD5242BRUZ1M distributor
- 74AHCT126PW-Q100 - Quad buffer/line driver; 3-state
- 74AHCT126PW-Q100,1 Nexperia USA Inc.
- 74AHCT126PW-Q100,1 Nexperia
- 74AHCT126PW-Q100,1 - Nexperia - BUFFER/LINE DRIV, ...
- 74AHCT126PW-Q100,1 Nexperia | C554512
- 10844 products
- 74AHCT126PW-Q100,1 | Nexperia | Buffers / Drivers
- 74AHCT126PW-Q100,1 - Nexperia - Buffer / Line Driver ...
- 74AHCT126PW-Q100,1 Datasheet - Nexperia
- 74AHCT126PW-Q100,1 Nexperia, Buffer / Line Driver ...