- Mfr. #:
- 74ALVC16244DL,118
- Description:
- Buffers & Line Drivers 2.5/3.3V 16-BIT
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Input Signal Type: | Single-Ended |
| Package / Case: | SSOP-48 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Polarity: | Non-Inverting |
| Manufacturer: | Nexperia |
| Brand: | Nexperia |
| Subcategory: | Logic ICs |
| Logic Type: | CMOS |
| Technology: | CMOS |
| Product Category: | Buffers & Line Drivers |
| Product Type: | Buffers & Line Drivers |
| Function: | Buffer/Line Driver |
| Logic Family: | ALVC |
| Part # Aliases: | 74ALVC16244DL-T |
| Width: | 7.6 mm (Max) |
| Supply Current - Max: | 40 uA |
| Supply Voltage - Max: | 3.6 V |
| Output Type: | 3-State |
| Low Level Output Current: | 24 mA |
| Quiescent Current: | 200 nA |
| Height: | 2.35 mm (Max) |
| Length: | 16 mm (Max) |
| Number of Output Lines: | 16 Output |
| Number of Input Lines: | 16 Input |
| Factory Pack Quantity: | 1000 |
| Number of Channels: | 16 |
| Propagation Delay Time: | 1.9 ns at 3.3 V |
| Operating Supply Voltage: | 1.8 V, 2.5 V, 3.3 V |
| Supply Voltage - Min: | 1.2 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| High Level Output Current: | - 24 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of 74ALVC16244DL,118 at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
74ALVC16244DL,118 Price & Stock
Nexperia 74ALVC16244DL,118 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 1727-6559-1-ND | 25 | 7.37 | 6.61 | 5.15 | 4.25 | 4.25 | 2020-02-04T16:06:00Z |
| Digi-Key | 1727-6559-6-ND | 25 | 7.37 | 6.61 | 5.15 | 4.25 | 4.25 | 2020-02-04T16:06:00Z |
| Digi-Key | 1727-6559-2-ND | - | - | - | - | 5.87 | 5.06 | 2020-02-04T16:06:00Z |
| Rochester Electronics | 74ALVC16244DL,118 | 1,815 | 5.36 | 5.36 | 5.28 | 5.12 | 5.12 | 2020-02-05T10:05:08Z |
| Avnet | 74ALVC16244DL118 | - | - | - | - | - | - | 2020-02-05T04:00:44Z |
| Avnet | 74ALVC16244DL,118 | - | - | - | - | 5.46 | 5.00 | 2020-02-05T04:00:44Z |
| Avnet Europe | 74ALVC16244DL,118 | - | - | - | - | - | - | 2020-02-05T08:27:04Z |
| LTL Group | 4614256 | 1,817 | - | - | - | - | - | 2020-01-31T03:27:32Z |
| Nexxon | 74ALVC16244DL,118 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | 74ALVC16244DL,118 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Nexperia has several brands around the world that may have alternate names for 74ALVC16244DL,118 due to regional differences or acquisition. 74ALVC16244DL,118 may also be known as the following names:
- Nexperia USA Inc
- Nexperia BV
- NXP/NEXPERIA
- Nexperia Inc
AD5242BRUZ1M distributor
- 74ALVC16244DL,118 Nexperia
- 74ALVC16244DL - 2.5 V / 3.3 V 16-bit buffer/line driver
- 74ALVCH16244DL,118 Nexperia USA Inc.
- 74ALVC16244DL,118 by Nexperia BV
- 74ALVC16244DL,118 Nexperia USA Inc.
- 74ALVC16244DL,118
- 74ALVC16244DL,118 NXP SOT-370-48 Other Logic ICs
- 74alvc16244dl,118 48-bssop (0.295,7.50mm Width) Integrated ...74alvc16244dl,118 48-ssop Integrated Circuits Rtd Transducers ...