74F543MSA - ON Semiconductor / Fairchild
Mfr. #:
74F543MSA
Description:
Bus Transceivers Oct Registered Trans
Specifications
RoHS: Y
Packaging: Tube
Function: Transceiver
Input Level: TTL
Output Level: TTL
Package / Case: SSOP-24
Mounting Style: SMD/SMT
Brand: ON Semiconductor / Fairchild
Manufacturer: ON Semiconductor
Polarity: Non-Inverting
Subcategory: Logic ICs
Product Type: Bus Transceivers
Product Category: Bus Transceivers
Product: Bipolar
Technology: Bipolar
Length: 8.4 mm
Number of Circuits: 8
Number of Channels: 8
Logic Family: 74F
Propagation Delay Time: 7.5 ns
Low Level Output Current: 64 mA
Factory Pack Quantity: 58
Supply Voltage - Max: 5.5 V
Width: 5.3 mm
Operating Supply Voltage: 4.5 V to 5.5 V
Supply Voltage - Min: 4.5 V
Output Type: 3-State
Height: 1.8 mm
Unit Weight: 0.059966 oz
Minimum Operating Temperature: 0 C
High Level Output Current: - 15 mA