- Mfr. #:
- 74LVC1G38GW-Q100H
- Description:
- Logic Gates 2-inout NAND gate open drain
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Package / Case: | TSSOP-5 |
| Product: | Single-Function Gate |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Manufacturer: | Nexperia |
| Brand: | Nexperia |
| Logic Function: | NAND |
| Subcategory: | Logic ICs |
| Product Category: | Logic Gates |
| Product Type: | Logic Gates |
| Qualification: | AEC-Q100 |
| Logic Family: | 74LVC |
| Output Voltage: | 6.5 V |
| Output Current: | 50 mA |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Factory Pack Quantity: | 3000 |
| Pd - Power Dissipation: | 300 mW |
| Propagation Delay Time: | 3 ns |
| Number of Input Lines: | 2 Input |
| Supply Voltage - Min: | 1.65 V |
| Number of Output Lines: | 1 Output |
| Number of Gates: | 1 Gate |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
The price and lead time for 74LVC1G38GW-Q100H depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
74LVC1G38GW-Q100H Price & Stock
Nexperia 74LVC1G38GW-Q100H pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 771-74LVC1G38GWQ100H | 1,926 | 3.04 | 1.94 | 0.835 | 0.644 | 0.432 | 2020-05-08T16:41:03Z |
| Digi-Key | 1727-1182-2-ND | - | - | - | - | - | 0.535 | 2020-05-09T13:13:02Z |
| Avnet | 74LVC1G38GW-Q100H | - | - | - | - | - | - | 2020-05-08T11:40:01Z |
| Avnet Europe | 74LVC1G38GW-Q100H | - | - | - | - | - | 0.396 | 2020-05-10T07:52:59Z |
| Ameya360 | 74LVC1G38GW-Q100H | 69,000 | - | - | - | - | 0.260 | 2020-04-23T03:15:09Z |
| NAC Semi | 74LVC1G38GW-Q10 | 54,000 | - | - | - | - | 0.283 | 2020-05-07T18:22:54Z |
| Sourceability | 74LVC1G38GW-Q100H | 69,000 | - | - | - | - | - | 2020-04-30T11:02:29Z |
| LTL Group | 4621108 | 1,300 | - | - | - | - | - | 2020-05-09T01:18:00Z |
| Nexxon | 74LVC1G38GW-Q100H | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | 74LVC1G38GW-Q100H | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Nexperia has several brands around the world that may have alternate names for 74LVC1G38GW-Q100H due to regional differences or acquisition. 74LVC1G38GW-Q100H may also be known as the following names:
- Nexperia USA Inc
- Nexperia BV
- NXP/NEXPERIA
- Nexperia Inc
AD5242BRUZ1M distributor
- 74LVC1G38GW-Q100 - 2-input NAND gate; open drain
- 74LVC1G38GW-Q100H Nexperia
- 74LVC1G38GW-Q100H Nexperia USA Inc.
- Nexperia - NAND GATE, AEC-Q100, 2I/P
- 74LVC1G38GW-Q100H by Nexperia Gates & Inverters
- 74LVC1G38GW-Q100H Nexperia - Datasheet PDF & ...
- 74LVC1G38GW-Q100H Nexperia, Logic IC, NAND Gate, ...
- 74LVC1G38GW-Q100H - NAND Gate CMOS 5-Pin TSSOP ...
- Image CarouselPrice Insights
- $0.57$9.99 delivery by Apr 10·$0.57$9.99 delivery by Apr 10·$0.38$9.99 delivery by Apr 10·$0.43$9.99 delivery by Apr 10·$0.37$9.99 delivery by Apr 10·$0.36
- 74LVC1G18GW-Q100H Price & Stock
- 74LVC1G38GW-Q100H - Nexperia | X-ON Electronics