- Mfr. #:
- 74LVC332DJ
- Description:
- Logic Gates Quad 2-input OR gate
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Product: | Single-Function Gate |
| Package / Case: | SO-14 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Logic Function: | OR |
| Brand: | NXP Semiconductors |
| Manufacturer: | NXP |
| Subcategory: | Logic ICs |
| Product Category: | Logic Gates |
| Product Type: | Logic Gates |
| Number of Input Lines: | 9 Input |
| Logic Family: | 74LVC |
| Pd - Power Dissipation: | 500 mW (1/2 W) |
| Output Current: | 50 mA |
| Propagation Delay Time: | 4.6 ns |
| Supply Voltage - Max: | 3.6 V |
| Output Voltage: | 3.3 V |
| Number of Output Lines: | 3 Output |
| Number of Gates: | 3 Gate |
| Factory Pack Quantity: | 2500 |
| Supply Voltage - Min: | 1.65 V |
| Unit Weight: | 0.009143 oz |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of 74LVC332DJ at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
74LVC332DJ Price & Stock
NXP Semiconductors 74LVC332DJ pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LTL Group | 4621691 | 683 | - | - | - | - | - | 2019-11-10T03:06:17Z |
| North Star Micro | 74LVC332DJ | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
NXP Semiconductors has several brands around the world that may have alternate names for 74LVC332DJ due to regional differences or acquisition. 74LVC332DJ may also be known as the following names:
- PHILIPS
- NXP
- PHIL
- PHILLIPS
- PHI
- PHILIPS/NXP
- NXP SEMI
- PHILIP
- PHILIPS SEMICONDUCTORS
- Philips Semiconductor
- NXP SEMICONDUCTOR
- NXP/PHILIPS
- PHILPS
- PHILIPS COMPONENTS
- PHILIPS SEMI
- PHL
- PHLIPS
- PHILIPS ECG
- PHILL
- Philips Semiconducto
- PHILLIP
- PHILI
- PHIL/SIG
- PHILTPS
- NXP USA Inc
- Philips Semiconductors
- NXP Semiconductors NV
- NXP
AD5242BRUZ1M distributor
- 74LVC332DJ NXP USA Inc. | Integrated Circuits (ICs)
- 74LVC332DJ-NXP USA Inc.-Logic - Gates and Inverters-HK ...
- 74LVC332DJ | NXP | Request now from stock | IC-Direct.com
- 74LVC332DJ Datasheet, PDF
- 74LVC332 Triple 3-input OR gate - BDTIC
- NXP Semiconductors / Freescale 74LVC332DJ ...
- 74LVC332DJ | NXP Semiconductors / Freescale ...
- Gates and Inverters related products latest Price & Stock
- 74LVC332DJ - 宇创芯城