- Mfr. #:
- 74VHC161SJX
- Description:
- Counter Shift Registers 4-Bit Binary Counter
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Package / Case: | SOP-16 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | ON Semiconductor / Fairchild |
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| Subcategory: | Logic ICs |
| Product Category: | Counter Shift Registers |
| Product Type: | Counter Shift Registers |
| Logic Type: | CMOS |
| Counter Type: | Binary |
| Series: | 74VHC161 |
| Logic Family: | 74VHC |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Width: | 5.3 mm |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Function: | 4 Bit Binary Counter |
| Factory Pack Quantity: | 2000 |
| Number of Input Lines: | 4 |
| Number of Output Lines: | 4 |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 5.5 V |
| Propagation Delay Time: | 16.3 ns, 10.1 ns |
| Number of Circuits: | 1 |
| Unit Weight: | 0.008536 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
Request a quote 74VHC161SJX at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of 74VHC161SJX In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
74VHC161SJX Price & Stock
ON Semiconductor 74VHC161SJX pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | 74VHC161SJX | 7,161 | 2.36 | 2.36 | 2.22 | 2.15 | 2.15 | 2020-03-05T09:55:49Z |
| Avnet | 74VHC161SJX | - | - | - | - | - | - | 2020-03-05T02:46:17Z |
| ChipNet | 74VHC161SJX | 1,980 | - | - | 3.12 | 2.01 | 2.01 | 2020-02-20T17:57:25Z |
| Abacus Technologies | 74VHC161SJX | 4,065 | - | - | - | - | - | 2020-02-24T20:07:32Z |
| Sierra IC | 74VHC161SJX | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | 74VHC161SJX | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
ON Semiconductor has several brands around the world that may have alternate names for 74VHC161SJX due to regional differences or acquisition. 74VHC161SJX may also be known as the following names:
- ON SEMI
- ONS
- ON SEM
- ONSEMICON
- ON SEMICONDUCTO
- ON SEMICONDUCTORS
- OSC
- ONSEMIC
- ONSE
- SCG
- ON SEMICONDU
- ON SEMICONDUCTOR COR
- ONSM
- ON SEMICOND
- ON SEMICO
- ON SEMICONDUCTOR/FAIRCHILD
- MOT/ON SEMI
- ON SEMICONDUCTOR CORPORATION
- ON4
- ON SEMICONDUCTOR CORP
- Fairchild (ON Semiconductor)
- ON-SEMI SCG
- ON SEMICONDUTOR
- ON/PBF
- ON SEMICONDUCTOR (VA)
- ON Semiconductor Inc.
- onsemiconductor
AD5242BRUZ1M distributor
- 74VHC161SJX onsemi | Integrated Circuits (ICs)
- 74VHC161SJX by onsemi Counters & Shift Registers
- 74VHC161SJX onsemi - Datasheet PDF & Technical Specs
- 74VHC161 4-Bit Binary Counter with Asynchronous Clear
- New And Original 74vhc161sjx In Stock ...New And Original Ic Chip Bom List 74vhc161sjx In Stock
- 74VHC16 Datasheet, PDF
- vhc 161 datasheet & applicatoin notes
- 74ac163 74ac169 74act138 74act157 74act161 74act163 ...