- Mfr. #:
- 9161A-01CW16LF
- Description:
- Clock Generators & Support Products PC SPECIAL PURPOSE
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | SOIC-16 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Type: | Programmable Clock Generators |
| Manufacturer: | IDT (Integrated Device Technology) |
| Brand: | IDT |
| Product Category: | Clock Generators & Support Products |
| Product Type: | Clock Generators |
| Subcategory: | Clock & Timer ICs |
| Part # Aliases: | 9161A-01 ICS9161A-01CW16LF |
| Series: | 9161A-01 |
| Width: | 7.6 mm |
| Operating Supply Current: | 65 mA |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Factory Pack Quantity: | 46 |
| Height: | 2.34 mm |
| Number of Outputs: | 2 Output |
| Max Output Freq: | 120 MHz |
| Length: | 10.4 mm |
| Unit Weight: | 0.023492 oz |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
9161A-01CW16LF Price & Stock
Integrated Device Technology 9161A-01CW16LF pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| North Star Micro | 9161A-01CW16LF | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | 9161A-01CW16LF | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
Alternate Names
Integrated Device Technology has several brands around the world that may have alternate names for 9161A-01CW16LF due to regional differences or acquisition. 9161A-01CW16LF may also be known as the following names:
- IDT
- INTEGRATED DEVICE
- INTEGRATED
- INTEGRATED DEVICE TECH
- ICS
- MICROCLOCK
- SDT
- Integrated Device Technology (IDT)
- IDT Integrated Device Technology Inc
- INTEGRATED DEVICE TECHNOLOGY INC
- QUALITY SEMI
- QUA
- INTEGRATED CONTROL TECHNOLOGY
- INTEGRATED DEVICE TECHNOL
- INTEGRATED DEVI
- ICST
- IDT (Integrated Device Technology)
- IDT - INTE
- INTEGRATE DEVICE TECHNOLOGY
- INTEGRATED DEVICES
- MICROCLOC
- INTEGRATED DEV
- INTEGRATED DEVICE TECHNOLOGY - OBS
- INT DEV TECH
- INTEGRATED DEVICE TECHN (IDT)
AD5242BRUZ1M distributor
- 9161A-01CW16LF Renesas Electronics | Mouser9161A-01CW16LF Renesas Electronics | Mouser New Zealand
- 9161A-01CW16LFT Renesas Electronics America Inc
- 9161A-01CW16LF Packaging Info9161A-01 - Dual Programmable Graphics Frequency ...
- 9161A-01CW16LF IDT, Integrated Device Technology
- 9161A-01CW16LF - Onepcba
- IDT (Integrated Device Technology) 9161A-01CW16LF Stock ...
- 9161A Datasheet, PDF