- Mfr. #:
- 93C66C-I/SN
- Description:
- EEPROM 128x8 Or 64x16
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Moisture Sensitive: | Yes |
|---|---|
| RoHS: | Y |
| Packaging: | Tube |
| Interface Type: | Serial, 3-Wire, Microwire |
| Package / Case: | SOIC-8 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Brand: | Microchip Technology |
| Manufacturer: | Microchip |
| Subcategory: | Memory & Data Storage |
| Product Category: | EEPROM |
| Product Type: | EEPROM |
| Organization: | 512 x 8, 256 x 16 |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Length: | 4.9 mm |
| Operating Supply Voltage: | 4.5 V to 5.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 4.5 V |
| Memory Size: | 4 kbit |
| Width: | 3.9 mm |
| Maximum Clock Frequency: | 3 MHz |
| Access Time: | 200 ns |
| Data Retention: | 200 Year |
| Supply Current - Max: | 2 mA |
| Operating Supply Current: | 2 mA |
| Factory Pack Quantity: | 100 |
| Height: | 1.25 mm (Min) |
| Unit Weight: | 0.019048 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
93C66C-I/SN Price & Stock
Microchip 93C66C-I/SN pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 93C66C-I/SN-ND | 1,191 | 1.81 | 1.81 | 1.74 | 1.74 | 1.74 | 2019-12-31T13:52:04Z |
| Mouser | 579-93C66C-I/SN | 1,051 | 1.81 | 1.81 | 1.67 | 1.67 | 1.67 | 2019-12-23T06:05:59Z |
| Arrow Electronics | 93C66C-I/SN | 73 | 1.83 | 1.83 | 1.66 | 1.66 | 1.66 | 2019-12-31T16:00:37Z |
| Microchip | 93C66C-I/SN | 30,360 | 1.81 | 1.81 | 1.67 | 1.60 | 1.39 | 2020-01-01T02:02:49Z |
| Avnet | 93C66C-I/SN | - | - | - | - | - | 1.62 | 2020-01-01T01:20:19Z |
| RS Components | 8262039 | - | - | - | 1.58 | 1.58 | 1.58 | 2020-01-01T08:13:59Z |
| TME | 93C66C-I/SN | 8 | - | 2.51 | 1.95 | 1.95 | 1.95 | 2020-01-01T09:51:29Z |
| Avnet Europe | 93C66C-I/SN | - | - | - | 2.17 | 0.912 | 0.912 | 2020-01-01T07:42:53Z |
| Allied Electronics & Automation | 70045994 | - | - | - | - | - | 2.42 | 2020-01-01T11:30:15Z |
| Verical | 93C66C-I/SN | 73 | - | - | 1.66 | 1.66 | 1.66 | 2019-12-31T17:56:49Z |
| LTL Group | 6217364 | 1,900 | - | - | - | - | - | 2019-12-30T02:28:42Z |
| Dana Microsystems | 93C66C-I/SN | 11,722 | - | - | - | - | - | 2019-12-31T02:31:16Z |
| Classic Components | 93C66CISN | 1,463 | - | - | - | - | - | 2019-12-24T18:41:18Z |
| Abacus Technologies | 93C66C-ISN | 3,865 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| North Star Micro | 93C66C-I/SN | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | 93C66C-I/SN | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Microchip has several brands around the world that may have alternate names for 93C66C-I/SN due to regional differences or acquisition. 93C66C-I/SN may also be known as the following names:
- Microchip Technology
- MICROCHIP TECHNOLOGY INC
- MICROCHI
- MICROCHIP TECH
- MICROC
- MICROCH
- MCHP
- MCRCH
- MCP
- MICROHIP
- MICROSHIP
- MICCHP
- MTech
- Microchip Technologies
- MICROCHP
- MICRIOCHIP
- MICROCHIP TECHNOLOGY (VA)
- MICROCHIPDIRECT
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND LIMITED
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND
- MICROCHIP TECHNOLO
- MICROCHIPTECHNOLOGYINCORPORATED
- MICROCHIP-PBFREE
- Atmel (Microchip)
- Microchip Technology / Atmel
AD5242BRUZ1M distributor
- 93C66C-I/SN Microchip Technology | Integrated Circuits (ICs)
- 93C66C-I/SN Microchip Technology
- 93C66C
- Microchip Technology 93C66C-I/SN EEPROM
- 93C66C-I/SN MICROCHIP TECHNOLOGY | TME - TME.eu.
- 93C66C-E/SN
- 93C66C-I/SN | Microchip Tech | EEPROM
- 93C66C-E/SN - Microchip - EEPROM, 4 Kbit, 512 x 8bit ...
- 93C66C-I/SN Microchip - Datasheet PDF, Footprint ...
- 93C66CT-E/SN vs 93C66C-E/SN Comparison