A5KP24CA-G - Comchip Technology
Mfr. #:
A5KP24CA-G
Description:
TVS Diodes / ESD Suppressors 5000W 24V BIDIRECTION AEC-Q101
Specifications
RoHS: Y
Product Category: TVS Diodes / ESD Suppressors
Subcategory: TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Product Type: TVS Diodes
Package / Case: R-6-2
Manufacturer: Comchip Technology
Brand: Comchip Technology
Polarity: Bidirectional
Termination Style: Axial
Packaging: Ammo Pack
Qualification: AEC-Q101
Pd - Power Dissipation: 8 W
Pppm - Peak Pulse Power Dissipation: 5 kW
Clamping Voltage: 38.9 V
Vf - Forward Voltage: 3.5 V
Breakdown Voltage: 26.7 V
Factory Pack Quantity: 250
Working Voltage: 24 V
Ipp - Peak Pulse Current: 128.53 A