- Mfr. #:
- AD5676BRUZ-REEL7
- Description:
- Digital to Analog Converters - DAC 16-bit octal SPI nanoDAC
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| INL-DNL-LSB | ±1.8, ±0.7 |
|---|---|
| Series | nanoDAC+R |
| Output-Type | Voltage - Buffered |
| Packaging | Tape & Reel (TR) Alternate Packaging |
| Package-Case | TSSOP-20 |
| Architecture | String DAC |
| Interface-Type | Serial SPI |
| Data-Interface | SPI, DSP |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Type | Precision DAC |
| Shutdown | No Shutdown |
| Differential-Output | No |
| Reference-Type | External, Internal |
| Product | Digital to Analog Converters |
| Product Category | Data Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC) |
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Settling-Time | 8μs |
| Number-of-Converters | 8 Converter |
| Number-of-Channels | 8 Channel |
| Number-of-D-A-Converters | 8 |
| Supply-Voltage-Max | 5.5 V |
| INL-Integral-Nonlinearity | 3 LSB |
| Supplier-Device-Package | 20-TSSOP |
| Voltage-Supply-Analog | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Supply-Voltage-Min | 2.7 V |
| Reference-Voltage | 2.5 V |
| Resolution | 16 bit |
| Number-of-Bits | 16 |
| Operating-Supply-Current | 1.8 mA |
| Voltage-Supply-Digital | 1.8 V ~ 5.5 V |
| DNL-Differential-Nonlinearity | 1 LSB |
| Unit-Weight | 0.006737 oz |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Minimum-Operating-Temperature | - 40 C |
| Sampling-Rate | - |
| Maximum-Operating-Temperature | + 125 C |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: AD5676BRUZ-REEL7 is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy AD5676BRUZ-REEL7,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
AD5676BRUZ-REEL7 Price & Stock
Analog Devices AD5676BRUZ-REEL7 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Arrow Electronics | AD5676BRUZ-REEL7 | 276 | - | - | - | 85.05 | 85.05 | 2019-11-06T04:30:46Z |
| Digi-Key | AD5676BRUZ-REEL7-ND | - | - | - | - | 108.21 | 108.21 | 2019-10-21T02:51:12Z |
| Verical | AD5676BRUZ-REEL7 | 276 | 126.28 | 113.66 | 92.08 | 85.05 | 85.05 | 2019-11-05T17:42:35Z |
Alternate Names
Analog Devices has several brands around the world that may have alternate names for AD5676BRUZ-REEL7 due to regional differences or acquisition. AD5676BRUZ-REEL7 may also be known as the following names:
- ANALOG
- ANALOG DEVICES INC
- ADI
- ANALOG DEVICE
- ANALOG DEV
- AD
- ANA
- PMI
- ADV
- ADA
- ANALOG DEVIC
- PMI/AD
- STOCK
- AD/PMI
- ANALOG INTERGRATIONS CORP
- PRECISION MONOLITIC INC
- ANALOG DEVI
- AD Analog Devices
- ANADEV
- ANLOGDEVIC
- ANALOG DEVICESBV
- PMISEM
- ADI/PBF
- Analog Devices (AD)
- ANALOG DEVICES GMBH
- Analog Devices Inc.