- Mfr. #:
- AD640TD/883B
- Description:
- Logarithmic Amplifiers LOGARITHMIC AMP IC 120MHz 50dB
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging: | Tube |
|---|---|
| Mounting Style: | Through Hole |
| RoHS: | N |
| Product Category: | Logarithmic Amplifiers |
| Product Type: | Logarithmic Amplifiers |
| Product: | Logarithmic Amplifiers |
| Amplifier Type: | Logarithmic Amplifier |
| Type: | Demodulating Log Amp |
| Package / Case: | CERDIP-20 |
| Manufacturer: | Analog Devices Inc. |
| Brand: | Analog Devices |
| Subcategory: | Amplifier ICs |
| Series: | AD640 |
| Supply Voltage - Max: | 7.5 V |
| Dynamic Range dB: | 50 dB |
| Operating Supply Current: | 44 mA |
| Operating Supply Voltage: | 4.5 V to 7.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 4.5 V |
| Ib - Input Bias Current: | 25 uA |
| Pd - Power Dissipation: | 200 mW |
| Factory Pack Quantity: | 19 |
| 3 dB Bandwidth: | 145 MHz |
| Bandwidth: | 145 MHz |
| Number of Channels: | 1 Channel |
| Vos - Input Offset Voltage: | 0.2 mV |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| GBP - Gain Bandwidth Product: | - |
| Input Voltage Range - Max: | +/- 7.5 V |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
AD640TD/883B Price & Stock
Analog Devices AD640TD/883B pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | AD640TD/883B | 1 | 3882.83 | 3882.83 | 3727.51 | 3572.25 | 3572.25 | 2020-04-18T09:02:35Z |
| Mouser | 584-AD640TD883B | 2 | 3621.90 | 3532.36 | 3532.36 | 3532.36 | 3532.36 | 2020-04-17T20:46:31Z |
| Digi-Key | AD640TD/883B-ND | - | 3894.08 | 3894.08 | 3894.08 | 3894.08 | 3894.08 | 2020-04-17T13:05:08Z |
| Sierra IC | AD640TD/883B | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
Alternate Names
Analog Devices has several brands around the world that may have alternate names for AD640TD/883B due to regional differences or acquisition. AD640TD/883B may also be known as the following names:
- ANALOG
- ANALOG DEVICES INC
- ADI
- ANALOG DEVICE
- ANALOG DEV
- AD
- ANA
- PMI
- ADV
- ADA
- ANALOG DEVIC
- PMI/AD
- STOCK
- AD/PMI
- ANALOG INTERGRATIONS CORP
- PRECISION MONOLITIC INC
- ANALOG DEVI
- AD Analog Devices
- ANADEV
- ANLOGDEVIC
- ANALOG DEVICESBV
- PMISEM
- ADI/PBF
- Analog Devices (AD)
- ANALOG DEVICES GMBH
- Analog Devices Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- AD640TD/883B Analog Devices Inc. - Digikey
- AD640TD/883B Analog Devices
- AD640TD/883B Datasheet(PDF) - Analog Devices
- AD640 Datasheet and Product InfoMIL-STD-883 Class B Products
- Analog Devices Inc. AD640TD/883B
- AD640TD/883B IC CDIP-20 SP Ampli
- AD640TD/883B specifications
- AD640 Footprint, Symbol and 3D Model search results