AP7361C-25Y5-13 - Diodes Incorporated
Mfr. #:
AP7361C-25Y5-13
Description:
LDO Voltage Regulators 1A LDO Reg w/Enable 2.5V 6.5Vin 800mW
Specifications
RoHS: Y
Mounting Style: Through Hole
Package / Case: SOT-89-5
Packaging: Reel
Subcategory: PMIC - Power Management ICs
Product Category: LDO Voltage Regulators
Product Type: LDO Voltage Regulators
Product: LDO Regulators
Type: LDO Linear Regulator
Output Type: Fixed
Brand: Diodes Incorporated
Manufacturer: Diodes Incorporated
Series: AP7361C
Pd - Power Dissipation: 800 mW
Operating Supply Current: 60 uA
Input Voltage MAX: 6 V
PSRR / Ripple Rejection - Typ: 55 dB
Dropout Voltage: 440 mV
Factory Pack Quantity: 2500
Output Voltage: 2.5 V
Input Voltage MIN: 2.2 V
Number of Outputs: 1 Output
Output Current: 1 A
Voltage Regulation Accuracy: 1 %
Load Regulation: 1 %
Line Regulation: 0.01 %/V
Minimum Operating Temperature: - 40 C
Maximum Operating Temperature: + 85 C
More Information
AP7361C 1A Low Dropout Adjustable and Fixed-Mode Regulators
Diodes Inc. AP7361C 1A Low Dropout Adjustable and Fixed-Mode Regulators with Enable include pass element, error amplifier, band-gap reference, current limit and thermal shutdown circuitry. The devices are turned on when the EN pin is set to logic high level. AP7361C series are suitable for low to medium power applications like laptop computers, audio and video applications and battery powered devices.Learn More