- Mfr. #:
- APT2X61DQ60J
- Description:
- Rectifiers FG, FRED, 600V, 60A, SOT-227
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Packaging: | Tube |
| Mounting Style: | Screw Mount |
| Package / Case: | SOT-227-4 |
| Product Type: | Rectifiers |
| Product Category: | Rectifiers |
| Product: | Rectifiers |
| Brand: | Microchip / Microsemi |
| Manufacturer: | Microchip |
| Tradename: | ISOTOP |
| Type: | Fast Recovery Rectifiers |
| Configuration: | Dual Parallel |
| Subcategory: | Diodes & Rectifiers |
| Height: | 9.6 mm |
| Vr - Reverse Voltage: | 600 V |
| Max Surge Current: | 600 A |
| If - Forward Current: | 60 A |
| Length: | 38.2 mm |
| Recovery Time: | 27 ns |
| Width: | 25.4 mm |
| Ir - Reverse Current: | 25 uA |
| Vf - Forward Voltage: | 1.7 V |
| Unit Weight: | 1.058219 oz |
| Factory Pack Quantity: | 1 |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 175 C |
More Information
Request a quote APT2X61DQ60J at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of APT2X61DQ60J In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
APT2X61DQ60J Price & Stock
Microsemi APT2X61DQ60J pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | APT2X61DQ60J-ND | - | - | - | 149.24 | 149.24 | 149.24 | 2020-02-21T17:09:39Z |
| Richardson RFPD | APT2X61DQ60J | - | - | - | 104.77 | 104.77 | 104.77 | 2020-02-22T15:21:52Z |
| Ameya360 | APT2X61DQ60J | - | - | 151.18 | 151.18 | 151.18 | 151.18 | 2020-02-21T09:37:43Z |
| Quest | APT2X61DQ60J | 160 | 131.64 | 131.64 | 121.51 | 116.45 | 116.45 | 2020-02-22T11:22:32Z |
| Florida Circuit | APT2X61DQ60J | 114 | - | - | - | - | - | 2020-02-21T19:37:38Z |
| Classic Components | APT2X61DQ60J | 154 | - | - | - | - | - | 2020-02-21T23:53:28Z |
| GreenTree Electronics | APT2X61DQ60J | 10 | - | - | - | - | - | 2020-01-16T13:11:16Z |
| Dana Microsystems | APT2X61DQ60J | 461 | - | - | - | - | - | 2020-02-16T00:37:38Z |
| North Star Micro | APT2X61DQ60J | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| TransparentC | APT2X61DQ60J | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
Microsemi has several brands around the world that may have alternate names for APT2X61DQ60J due to regional differences or acquisition. APT2X61DQ60J may also be known as the following names:
- MSC
- APT
- NES
- BKC
- MICROSEMI CORP
- APD
- MICROSEM
- SEMI
- VARO
- SEMICON
- Microsemi Corporation
- SEN
- LMI
- DIGI
- MCS
- MICROS
- CDWR
- SCN
- CDKF
- ASP
- DAS
- SILICON GENERAL
- CCZL
- PPC
- JAN
AD5242BRUZ1M distributor
- APT2X61DQ60J
- APT2X61DQ60J Microchip Technology - Diodes
- APT2X61DQ60J Microchip Technology
- APT2X61DQ60J Microchip - Datasheet PDF & Technical ...
- ULTRAFAST SOFT RECOVERY RECTIFIER DIODE ...
- APT2X61DQ60J Microchip - Rectifier Diodes - Distributors, ...
- APT2X61DQ60J Datasheet(PDF) - Microsemi Corporation
- APT2X61DQ60J MICROCHIP (MICROSEMI) - Module: diode
- APT2X61DQ60J MICROSEMI DIODE MODULE 600V 60A ...
- APT2x61DQ60J Microchip Technology