AT89C52-24AI - Microchip Technology / Atmel
Mfr. #:
AT89C52-24AI
Description:
8-bit Microcontrollers - MCU Microcontroller
Specifications
Package / Case: TQFP-44
Mounting Style: SMD/SMT
ADC Resolution: No ADC
RoHS: N
Subcategory: Microcontrollers - MCU
Brand: Microchip Technology / Atmel
Manufacturer: Microchip
Program Memory Type: Flash
Series: 89C
Core: 8051
Product Type: 8-bit Microcontrollers - MCU
Product Category: 8-bit Microcontrollers - MCU
Program Memory Size: 8 kB
Data Bus Width: 8 bit
Supply Voltage - Max: 6 V
Supply Voltage - Min: 4 V
Number of I/Os: 32 I/O
Number of Timers/Counters: 3 Timer
Data RAM Size: 256 B
Maximum Clock Frequency: 24 MHz
Factory Pack Quantity: 160
Length: 10.1 mm
Width: 10.1 mm
Height: 1.05 mm