- Mfr. #:
- B57164K0471K000
- Description:
- NTC Thermistors 470 Ohms 3450 3%
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Subcategory: | Thermistors |
| Termination Style: | Radial |
| Product Category: | NTC Thermistors |
| Product Type: | NTC Thermistors |
| Type: | NTC |
| Manufacturer: | EPCOS / TDK |
| Brand: | EPCOS / TDK |
| Packaging: | Bulk |
| Series: | B57164K |
| Diameter: | 5.5 mm |
| Lead Spacing: | 5 mm |
| Part # Aliases: | 471K B57164K B57164K0471K000 B57164K471K |
| Resistance: | 470 Ohms |
| Power Rating: | 450 mW |
| B Parameter: | 3450 K |
| Factory Pack Quantity: | 2000 |
| Length: | 2 mm |
| Tolerance: | 10 % |
| Lead Diameter: | 0.6 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
Request a quote B57164K0471K000 at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of B57164K0471K000 In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
B57164K0471K000 Price & Stock
EPCOS B57164K0471K000 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 495-77139-ND | 1,984 | 6.46 | 5.33 | 3.31 | 2.52 | 2.23 | 2019-11-13T13:34:16Z |
| Mouser | 871-B57164K471K | 900 | 6.18 | 4.68 | 3.35 | 2.23 | 2.09 | 2019-11-13T21:48:41Z |
| TME | K164NE470 | 879 | - | 2.30 | 1.89 | 1.78 | 1.78 | 2019-11-13T11:27:40Z |
| Nexxon | B57164K0471K000 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| Sierra IC | B57164K0471K000 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
Alternate Names
EPCOS has several brands around the world that may have alternate names for B57164K0471K000 due to regional differences or acquisition. B57164K0471K000 may also be known as the following names:
- EPC
- EPCO
- EPCOS Inc
- EPCOS (TDK)
- EPCOS PTE LTD
- EPCOS LIMITED
- Epcos (Siemens)
- EPCOS LTD
- TDK EPCOS
- EPCOS AG
- EPCOS (Si
- EPCOS INC (VA)
- EPCOS LIMITEDKEME
- Epcos (Siemens Div)
- EPCOS (Siemens Passi
- EPCOS FERRIT
- EPCOS LIMITEDTHIN
- Epcos/RF360
- EPCOSF
- EPCOS (D)
- EPCOS AG (TDK-EPC CORPORATION)
- EPCOS(RoHS)
- EPCOS AG (Siemens)
- S+M
- EPCOS AG (TD
AD5242BRUZ1M distributor
- B57164K0471K000 EPCOS / TDK
- B57164K0471K000 EPCOS - TDK Electronics
- B57164K0471K000 : Detailed Information - NTC Elements
- 470Ω; THT; -55÷125°C; 450mW; K164NE470 - TME.eu.
- B57164K0471K000 Datasheet(PDF) - EPCOS
- B57164K0471K000 TDK EPCOS
- tdk epcos electronics europe - B57164K0471K000
- B57164k0471k000 Na Ic Chip Rectifier Frequency ...B57164k0471k000 Thermistor Ntc 470ohm 3450k Disc ...