- B72580E0250K062
- Description:
- Varistors 1812 25Vrms 800A CT1812K25G
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Product Category: | Varistors |
| Subcategory: | Varistors |
| Product Type: | Varistors |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Product: | MLV |
| Manufacturer: | EPCOS / TDK |
| Brand: | EPCOS / TDK |
| Type: | Ceramic Transient Voltage Suppressors |
| Series: | Automotive |
| Qualification: | AEC-Q200 |
| Peak Surge Current: | 800 A |
| Clamping Voltage: | 65 V |
| Length: | 4.5 mm |
| Varistor Voltage: | 39 V |
| Voltage Rating DC: | 31 VDC |
| Surge Energy Rating: | 3.7 J |
| Width: | 3.2 mm |
| Part # Aliases: | 250K 62 B72580E B72580E250K62 |
| Voltage Rating AC: | 25 VAC |
| Factory Pack Quantity: | 2000 |
| Height: | 2.5 mm |
| Package / Case: | 1812 (4532 metric) |
| Capacitance: | 1500 pF |
| Tolerance: | 10 % |