- Mfr. #:
- BC847C,235
- Description:
- Bipolar Transistors - BJT TRANS GP TAPE-13
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Subcategory: | Transistors |
| Configuration: | Single |
| Package / Case: | SOT-23-3 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Manufacturer: | Nexperia |
| Brand: | Nexperia |
| Transistor Polarity: | NPN |
| Product Category: | Bipolar Transistors - BJT |
| Product Type: | BJTs - Bipolar Transistors |
| Qualification: | AEC-Q101 |
| Emitter- Base Voltage VEBO: | 6 V |
| Collector- Base Voltage VCBO: | 50 V |
| Collector- Emitter Voltage VCEO Max: | 45 V |
| DC Current Gain hFE Max: | 420 at 2 mA, 5 V |
| DC Collector/Base Gain hfe Min: | 420 at 2 mA, 5 V |
| Length: | 3 mm |
| Pd - Power Dissipation: | 250 mW |
| Factory Pack Quantity: | 10000 |
| Gain Bandwidth Product fT: | 100 MHz |
| Width: | 1.4 mm |
| Height: | 1 mm |
| Maximum DC Collector Current: | 0.1 A |
| Unit Weight: | 0.000282 oz |
| Part # Aliases: | /T3 BC847C |
| Minimum Operating Temperature: | - 65 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 150 C |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: BC847C,235 is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy BC847C,235,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
BC847C,235 Price & Stock
Nexperia BC847C,235 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 1727-1879-1-ND | 70,781 | 0.911 | 0.834 | 0.454 | 0.190 | 0.190 | 2019-11-17T13:35:27Z |
| Digi-Key | 1727-1879-6-ND | 70,781 | 0.911 | 0.834 | 0.454 | 0.190 | 0.190 | 2019-11-17T13:35:27Z |
| Digi-Key | 1727-1879-2-ND | 70,000 | - | - | - | - | 0.123 | 2019-11-17T13:35:27Z |
| Rochester Electronics | BC847C,235 | 3,000 | 0.140 | 0.140 | 0.140 | 0.140 | 0.140 | 2019-11-16T09:40:42Z |
| RS Components | 1707952 | 20,000 | - | - | - | - | 0.110 | 2019-11-17T15:41:52Z |
| Future Electronics | BC847C,235 | 860,000 | - | - | - | - | 0.066 | 2019-11-17T00:08:30Z |
| Mouser | 771-BC847C235 | 75,037 | 0.911 | 0.799 | 0.280 | 0.189 | 0.126 | 2019-11-15T04:24:19Z |
| Arrow Electronics | BC847C,235 | 90,000 | - | - | - | - | 0.119 | 2019-11-17T15:01:42Z |
| Arrow Electronics | BC847C,235 | 63,865 | 0.874 | 0.774 | 0.272 | 0.173 | 0.142 | 2019-11-17T15:01:42Z |
| Verical | BC847C,235 | 90,000 | - | - | - | - | 0.119 | 2019-11-17T17:39:18Z |
| Verical | BC847C,235 | 63,865 | - | - | - | 0.173 | 0.142 | 2019-11-17T17:39:18Z |
| Avnet | BC847C235 | - | - | - | - | - | - | 2019-11-16T02:23:49Z |
| Avnet | BC847C,235 | - | - | - | - | - | - | 2019-11-16T02:23:49Z |
| Avnet Europe | BC847C,235 | 4,811,465 | - | - | - | - | 0.143 | 2019-11-17T07:28:07Z |
| Newark | 34AH6760 | - | 0.182 | 0.182 | 0.182 | 0.182 | 0.182 | 2019-11-14T13:54:03Z |
| NAC Semi | XSFP00000072464 | 5,710,000 | - | - | - | - | - | 2019-11-15T16:36:05Z |
| NAC Semi | XSKDRABS0027751 | 3,851,465 | - | - | - | - | - | 2019-11-15T16:36:05Z |
| Ameya360 | BC847C,235 | 860,000 | - | - | - | - | 0.050 | 2019-11-15T05:05:47Z |
| Hermes Engineering | BC847C,235 | 94,038 | - | - | - | - | - | 2019-11-13T06:15:57Z |
| Sourceability | BC847C,235 | 7,690,000 | - | - | - | - | - | 2019-11-11T17:37:31Z |
| LTL Group | 3892942 | 229,759 | - | - | - | - | - | 2019-11-15T08:57:11Z |
| Classic Components | 933589600235 | 481 | - | - | - | - | - | 2019-11-12T23:57:55Z |
| C Plus Electronics | BC847C,235 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| Sierra IC | BC847C,235 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
| North Star Micro | BC847C,235 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Nexperia has several brands around the world that may have alternate names for BC847C,235 due to regional differences or acquisition. BC847C,235 may also be known as the following names:
- Nexperia USA Inc
- Nexperia BV
- NXP/NEXPERIA
- Nexperia Inc