BD18IA5MEFJ-ME2 - ROHM Semiconductor
Mfr. #:
BD18IA5MEFJ-ME2
Description:
LDO Voltage Regulators IC Pwr Linear Reg Single Output LDO
Specifications
RoHS: Y
Mounting Style: SMD/SMT
Packaging: Reel
Brand: ROHM Semiconductor
Manufacturer: ROHM Semiconductor
Subcategory: PMIC - Power Management ICs
Product Category: LDO Voltage Regulators
Product Type: LDO Voltage Regulators
Product: LDO Regulators
Package / Case: HTSOP-J-8
Output Type: Fixed
Part # Aliases: BD18IA5MEFJ-M
Series: BD18IA5MEFJ
Type: Automotive LDO Regulator
Qualification: AEC-Q100
Dropout Voltage - Max: 600 mV
Output Current: 500 mA
Input Voltage MAX: 5.5 V
Dropout Voltage: 400 mV
Factory Pack Quantity: 2500
Ib - Input Bias Current: 250 uA
Load Regulation: 25 mV
Line Regulation: 25 mV
Input Voltage MIN: 2.4 V
Pd - Power Dissipation: 2.11 W
Output Voltage: 1.8 V
Number of Outputs: 1 Output
Voltage Regulation Accuracy: 1 %
Unit Weight: 0.001905 oz
Minimum Operating Temperature: - 40 C
Output Voltage Range: -
Maximum Operating Temperature: + 105 C
More Information
Automotive LDO Regulators & Voltage Trackers
ROHM Automotive LDO Regulators and Voltage Trackers are AEC-Q100 qualified and include general-purpose 3-terminal models featuring low-power consumption, high-current capability, and high-voltage resistance. These LDO regulators and voltage trackers also feature low quiescent current, space-saving high-efficiency, buck-boost automatic switching control, and low-voltage operation solutions. The automotive LDO regulators and voltage trackers operate at various supply voltage ranges and maximum output current, that varies between 0.07A to 1.5A. These LDO regulators offer different part types LDO, LDO with voltage tracker, LDO regulators with watch-dog timer, and voltage trackers only. The automotive LDO regulators and voltage trackers are ideally used in cellular phones, automotive devices, home electric appliances, consumer equipment, and industrial appliances.