- Mfr. #:
- BFS19,235
- Description:
- RF Bipolar Transistors TRANS MED FREQ
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Subcategory: | Transistors |
| Configuration: | Single |
| Technology: | Si |
| Package / Case: | SOT-23-3 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Product Category: | RF Bipolar Transistors |
| Product Type: | RF Bipolar Transistors |
| Type: | RF Bipolar Small Signal |
| Brand: | Nexperia |
| Manufacturer: | Nexperia |
| Transistor Polarity: | NPN |
| Transistor Type: | Bipolar |
| Qualification: | AEC-Q101 |
| DC Current Gain hFE Max: | 65 |
| Emitter- Base Voltage VEBO: | 5 V |
| Collector- Base Voltage VCBO: | 30 V |
| Length: | 3 mm |
| Operating Frequency: | 260 MHz |
| Gain Bandwidth Product fT: | 260 MHz |
| Pd - Power Dissipation: | 250 mW |
| Collector- Emitter Voltage VCEO Max: | 20 V |
| Factory Pack Quantity: | 10000 |
| Width: | 1.4 mm |
| Height: | 1 mm |
| Maximum DC Collector Current: | 0.03 A |
| Continuous Collector Current: | 0.03 A |
| Unit Weight: | 0.000282 oz |
| Part # Aliases: | /T3 BFS19 |
| Minimum Operating Temperature: | - 65 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 150 C |
More Information
The price and lead time for BFS19,235 depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
BFS19,235 Price & Stock
Nexperia BFS19,235 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 1727-5483-1-ND | 3,352 | 0.544 | 0.442 | 0.301 | 0.169 | 0.146 | 2020-02-27T14:09:25Z |
| Digi-Key | 1727-5483-6-ND | 3,352 | 0.544 | 0.442 | 0.301 | 0.169 | 0.146 | 2020-02-27T14:09:25Z |
| Digi-Key | 1727-5483-2-ND | - | - | - | - | - | 0.132 | 2020-02-27T14:09:25Z |
| Rochester Electronics | BFS19,235 | 80,000 | 0.126 | 0.126 | 0.126 | 0.126 | 0.126 | 2020-02-28T09:52:16Z |
| Mouser | 771-BFS19235 | 9,919 | 0.544 | 0.404 | 0.219 | 0.165 | 0.132 | 2020-02-26T23:26:38Z |
| Avnet | BFS19235 | - | - | - | - | - | 0.127 | 2020-02-28T06:41:54Z |
| Avnet | BFS19,235 | - | - | - | - | - | 0.096 | 2020-02-28T06:41:54Z |
| Avnet Europe | BFS19,235 | - | - | - | - | - | - | 2020-02-28T08:48:10Z |
| LTL Group | 3895670 | 1,533 | - | - | - | - | - | 2020-02-27T02:07:08Z |
| Sierra IC | BFS19,235 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | BFS19,235 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Nexperia has several brands around the world that may have alternate names for BFS19,235 due to regional differences or acquisition. BFS19,235 may also be known as the following names:
- Nexperia USA Inc
- Nexperia BV
- NXP/NEXPERIA
- Nexperia Inc
AD5242BRUZ1M distributor
- BFS19,235 Nexperia
- BFS19 - NPN medium frequency transistor
- BFS19,235 Nexperia USA Inc.
- Part BFS19,235
- BFS19,235 | Nexperia | Bipolar Transistors - BJT
- BFS19,235 - Nexperia Part Detail
- BFS19,235 Datasheet
- BFS19,235 footprint, schematic symbol and 3D model by ...
- Jun 22, 2022
- Image CarouselPrice Insights
- $0.45$9.99 delivery by Apr 5·$0.44
- BFS19,235 TRANS NPN 20V 30MA SOT23 BFS19,23 19,23 ...
- BFS19,235