- Mfr. #:
- BQ25601RTWR
- Description:
- Battery Management I2C Controlled Single Cell 3-A Battery Charger with High Input Voltage and Power Path 24-WQFN -40 to 85
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Series: | bq25601 |
|---|---|
| Moisture Sensitive: | Yes |
| RoHS: | Y |
| Package / Case: | WQFN-24 |
| Brand: | Texas Instruments |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Subcategory: | PMIC - Power Management ICs |
| Battery Type: | Li-Ion, Li-Polymer |
| Product: | Charge Management |
| Product Category: | Battery Management |
| Product Type: | Battery Management |
| Development Kit: | BQ25601EVM-877 |
| Output Voltage: | 4.624 V |
| Factory Pack Quantity: | 3000 |
| Operating Supply Voltage: | 3.9 V to 13.5 V |
| Operating Supply Current: | 3 mA |
| Output Current: | 3 A |
| Unit Weight: | 0.001411 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
BQ25601RTWR is available at OMO Electronic.We can offer BQ25601RTWR for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
BQ25601RTWR Price & Stock
Texas Instruments BQ25601RTWR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-47384-1-ND | 812 | 24.30 | 21.84 | 16.98 | 12.21 | 12.21 | 2020-01-05T13:46:59Z |
| Digi-Key | 296-47384-6-ND | 812 | 24.30 | 21.84 | 16.98 | 12.21 | 12.21 | 2020-01-05T13:46:59Z |
| Digi-Key | 296-47384-2-ND | - | - | - | - | - | 11.05 | 2020-01-05T13:46:59Z |
| Texas Instruments | BQ25601RTWR | 5,980 | 21.50 | 19.32 | 15.81 | 10.13 | 10.13 | 2020-01-06T02:03:54Z |
| Mouser | 595-BQ25601RTWR | 15,980 | 23.60 | 21.19 | 17.37 | 12.46 | 12.46 | 2020-01-03T21:32:22Z |
| Arrow Electronics | BQ25601RTWR | 723 | 21.16 | 19.26 | 16.04 | 13.56 | 13.56 | 2020-01-05T15:39:15Z |
| Verical | BQ25601RTWR | 9,000 | - | - | - | - | 11.40 | 2020-01-05T17:57:32Z |
| Verical | BQ25601RTWR | 723 | - | 19.26 | 16.04 | 13.56 | 13.56 | 2020-01-05T17:57:32Z |
| Avnet | BQ25601RTWR | - | - | - | - | - | 12.65 | 2020-01-04T03:43:12Z |
| Avnet Europe | BQ25601RTWR | - | - | - | - | - | 15.80 | 2020-01-06T08:03:21Z |
| Epart123 | BQ25601RTWR | 18,000 | - | - | - | - | 9.32 | 2019-12-27T09:04:14Z |
| LTL Group | 6135505 | 121 | - | - | - | - | - | 2020-01-06T07:01:17Z |
| Sierra IC | BQ25601RTWR | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for BQ25601RTWR due to regional differences or acquisition. BQ25601RTWR may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- I2C 1cell 3A Buck battery charger with power path and OTGBQ25601 I2C Controlled 1-Cell 3-A Buck Battery Charger ...
- BQ25601RTWR Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs)
- BQ25601RTWR Texas Instruments
- Texas Instruments BQ25601RTWR Battery Management ICs
- BQ25601RTWR Texas Instruments - Battery Management
- 2x 100% New BQ25601RTWR BQ25601 QFN-24 Chipset
- BQ25601RTWR Datasheet(PDF) - Texas Instruments
- 2pcs/lot 100% New Original Bq25601 Charger Ic 25601 ...