BSC097N06NSTATMA1 - Infineon Technologies
Mfr. #:
BSC097N06NSTATMA1
Description:
MOSFET DIFFERENTIATED MOSFETS
Specifications
RoHS: Y
Configuration: Single
Technology: Si
Mounting Style: SMD/SMT
Packaging: Reel
Package / Case: PG-TDSON-8
Transistor Polarity: N-Channel
Subcategory: MOSFETs
Product Category: MOSFET
Product Type: MOSFET
Brand: Infineon Technologies
Manufacturer: Infineon
Channel Mode: Enhancement
Part # Aliases: BSC097N06NST SP001666496
Rds On - Drain-Source Resistance: 9.7 mOhms
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage: 60 V
Typical Turn-On Delay Time: 6 ns
Factory Pack Quantity: 5000
Id - Continuous Drain Current: 46 A
Pd - Power Dissipation: 36 W
Forward Transconductance - Min: 24 S
Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage: 2.1 V
Fall Time: 2 ns
Rise Time: 2 ns
Qg - Gate Charge: 12 nC
Typical Turn-Off Delay Time: 10 ns
Vgs - Gate-Source Voltage: 10 V