BZD27B10P-E3-18 - Vishay Semiconductors
Mfr. #:
BZD27B10P-E3-18
Description:
Zener Diodes ZENER SMF DO-219AB
Specifications
Tradename: eSMP
Product Type: Zener Diodes
Product Category: Zener Diodes
RoHS: Y
Brand: Vishay Semiconductors
Manufacturer: Vishay
Configuration: Unidirectional
Mounting Style: SMD/SMT
Packaging: Reel
Subcategory: Diodes & Rectifiers
Package / Case: DO-219AB-2
Series: BZD27B
Qualification: AEC-Q101
Zener Current: 7 uA
Ir - Reverse Current: 7 uA
Test Current: 50 mA
Length: 3.9 mm
Pd - Power Dissipation: 2300 mW
Zz - Zener Impedance: 2 Ohms
Factory Pack Quantity: 10000
Vz - Zener Voltage: 10 V
Width: 1.9 mm
Vf - Forward Voltage: 1.2 V
Height: 1.08 mm
Voltage Temperature Coefficient: 0.09 %/C