BZD27C110P-HE3-08 - Vishay Semiconductors
Mfr. #:
BZD27C110P-HE3-08
Description:
Zener Diodes ZENER DIODE SMF DO219-HE3
Specifications
Tradename: eSMP
Product Category: Zener Diodes
Product Type: Zener Diodes
RoHS: Y
Brand: Vishay Semiconductors
Manufacturer: Vishay
Configuration: Single
Mounting Style: SMD/SMT
Packaging: Reel
Subcategory: Diodes & Rectifiers
Package / Case: DO-219AB-2
Series: BZD27C
Qualification: AEC-Q101
Zz - Zener Impedance: 80 Ohms
Test Current: 5 mA
Factory Pack Quantity: 3000
Length: 3.9 mm
Pd - Power Dissipation: 2.3 W
Vz - Zener Voltage: 110 V
Width: 1.9 mm
Vf - Forward Voltage: 1.2 V
Height: 1.08 mm
Ir - Reverse Current: 1 uA
Voltage Temperature Coefficient: 0.13 %/C