BZD27C75P R2G - Taiwan Semiconductor
Mfr. #:
BZD27C75P R2G
Description:
Zener Diodes 1W, 75V, ZENER
Specifications
Product Category: Zener Diodes
Product Type: Zener Diodes
RoHS: Y
Manufacturer: Taiwan Semiconductor
Brand: Taiwan Semiconductor
Package / Case: Sub-SMA-2
Configuration: Single
Mounting Style: SMD/SMT
Packaging: Reel
Subcategory: Diodes & Rectifiers
Series: BZD27C
Factory Pack Quantity: 7500
Vz - Zener Voltage: 74.5 V
Voltage Tolerance: 6 %
If - Forward Current: 200 mA
Length: 2.9 mm
Zz - Zener Impedance: 100 Ohms
Test Current: 10 mA
Width: 1.9 mm
Height: 1.43 mm
Vf - Forward Voltage: 1.2 V
Ir - Reverse Current: 1 uA
Zener Current: 1 uA
Pd - Power Dissipation: 1 W
Voltage Temperature Coefficient: 0.13 %/C