BZG03C24-M3-18 - Vishay
Mfr. #:
BZG03C24-M3-18
Description:
Zener Diodes Uni-direc 300W Pppm SMA (DO-214AC)
RoHS: Y
Brand: Vishay
Package / Case: DO-214AC-2
Zz - Zener Impedance: 7 Ohms
Factory Pack Quantity: 6000
Length: 5.5 mm
Pd - Power Dissipation: 3 W
Test Current: 25 mA
Vz - Zener Voltage: 24 V
Width: 2.8 mm
Height: 2.3 mm
Vf - Forward Voltage: 1.2 V
Ir - Reverse Current: 1 uA
Zener Current: 1 uA
Voltage Temperature Coefficient: 0.06 %/K to 0.11 %/K