- Mfr. #:
- BZG04-62-M3-18
- Description:
- Zener Diodes Uni-direc 300W Pppm SMA (DO-214AC)
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Product Category: | Zener Diodes |
|---|---|
| Product Type: | Zener Diodes |
| RoHS: | Y |
| Manufacturer: | Vishay |
| Brand: | Vishay |
| Configuration: | Single |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Subcategory: | Diodes & Rectifiers |
| Package / Case: | DO-214AC-2 |
| Vz - Zener Voltage: | 62 V |
| Factory Pack Quantity: | 6000 |
| Length: | 5.5 mm |
| Zener Current: | 5 uA |
| Pd - Power Dissipation: | 3 W |
| Width: | 2.8 mm |
| Height: | 2.3 mm |
| Test Current: | 10 mA |
| Vf - Forward Voltage: | 1.2 V |
| Voltage Temperature Coefficient: | 0.08 %/K |
| Maximum Operating Temperature: | + 150 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
BZG04-62-M3-18 Price & Stock
Vishay BZG04-62-M3-18 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | BZG04-62-M3-18-ND | - | - | - | - | - | 1.19 | 2020-04-30T13:02:54Z |
| Avnet | BZG04-62-M3-18 | - | - | - | - | - | 1.23 | 2020-04-25T01:29:48Z |
| TTI | BZG04-62-M3-18 | - | - | - | - | - | - | 2020-04-30T06:22:02Z |
Alternate Names
Vishay has several brands around the world that may have alternate names for BZG04-62-M3-18 due to regional differences or acquisition. BZG04-62-M3-18 may also be known as the following names:
- VIS
- VISH
- VISHAY INTERTECHNOLOGY INC
- VISHA
- VISHAY THIN FILM
- VISHAY INTERTECHNOLOGY
- VISHY
- VISAHY
- VISH/IR
- VSHY
- VSH
- VISHAY INTERTECHNOLOGY ASIA PTE LTD
- VISHAY ELECTRONIC
- VSHAY
- VISHAY FOIL RESISTORS
- VISHAY AMERICAS INC
- VISHAY INTERTECHNOLOGY ASIA PT
- VISHAY AMERICAS
- VISHAY ELECTRO-FILMS
- VISHAY COMPONENTS
- Vishay Semiconductors
- VISHAY COMPONENTS NEDERLAND
- VISHAY INTERTEC
- VISHAY FOIL RESISTORS / VPG
- VISHAY OPTO
- Vishay Intertechnology Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- BZG04-62-M3-18 Vishay Semiconductors
- Vishay BZG04-62-M3-18 - Zener Diodes
- BZG04-62-M3-18 Vishay General Semiconductor - Diodes Division
- BZG04-M-Series Zener Diodes with Surge Current ...BZG04-M-Series PRODUCT INFORMATION
- Bzg04-62-m3-18 Diode Zener 62v 50a Do214ac Hot Sale ...Bzg04-62-m3-18 Do-214ac (na) Integrated Circuits ...
- BZG04-M-Series datasheet - Zener Diodes with Surge ...
- BZG04-62-M3-18 - Electro-Films (EFI) / Vishay Stok ada.Pengedar ...