BZT52B36-G3-18 - Vishay Semiconductors
Mfr. #:
BZT52B36-G3-18
Description:
Zener Diodes 36 Volt 0.5W 2%
Specifications
Product Category: Zener Diodes
Product Type: Zener Diodes
RoHS: Y
Brand: Vishay Semiconductors
Manufacturer: Vishay
Packaging: Reel
Subcategory: Diodes & Rectifiers
Part # Aliases: BZT52B36-V-G-18
Series: BZT52-G
Zz - Zener Impedance: 90 Ohms
Zener Current: 9 mA
Pd - Power Dissipation: 500 mW
Vz - Zener Voltage: 36 V
Voltage Tolerance: 2 %
Factory Pack Quantity: 10000
Ir - Reverse Current: 100 nA
Voltage Temperature Coefficient: 0.1 mV/C