BZT52C11-G3-18 - Vishay Semiconductors
Mfr. #:
BZT52C11-G3-18
Description:
Zener Diodes 11 Volt 0.41W 5%
RoHS: Y
Brand: Vishay Semiconductors
Manufacturer: Vishay
Configuration: Single
Package / Case: SOD-123-2
Mounting Style: SMD/SMT
Packaging: Reel
Subcategory: Diodes & Rectifiers
Part # Aliases: BZT52C11-V-G-18
Series: BZT52-G
Voltage Tolerance: 5 %
Pd - Power Dissipation: 410 mW
Zener Current: 30 mA
Zz - Zener Impedance: 20 Ohms
Vz - Zener Voltage: 11 V
Factory Pack Quantity: 10000
Ir - Reverse Current: 100 nA
Voltage Temperature Coefficient: 0.9 mV/C