BZT52C18-G3-08 - Vishay Semiconductors
Mfr. #:
BZT52C18-G3-08
Description:
Zener Diodes 18 Volt 0.41W 5%
RoHS: Y
Brand: Vishay Semiconductors
Manufacturer: Vishay
Configuration: Single
Package / Case: SOD-123-2
Mounting Style: SMD/SMT
Packaging: Reel
Subcategory: Diodes & Rectifiers
Part # Aliases: BZT52C18-V-G-08
Series: BZT52-G
Zz - Zener Impedance: 50 Ohms
Voltage Tolerance: 5 %
Pd - Power Dissipation: 410 mW
Factory Pack Quantity: 3000
Zener Current: 18 mA
Vz - Zener Voltage: 18 V
Ir - Reverse Current: 100 nA
Voltage Temperature Coefficient: 0.95 mV/C