- Mfr. #:
- BZV55C20
- Description:
- Zener Diodes Zener Diodes
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Product Type: | Zener Diodes |
|---|---|
| Product Category: | Zener Diodes |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| RoHS: | N |
| Brand: | Microchip / Microsemi |
| Manufacturer: | Microchip |
| Subcategory: | Diodes & Rectifiers |
| Package / Case: | DO-213AA-2 |
| Packaging: | Bulk |
| Length: | 3.7 mm |
| Diameter: | 1.7 mm |
| Factory Pack Quantity: | 1 |
| Unit Weight: | 0.001270 oz |
More Information
Part No. BZV55C20 is now available at OMO. Request a quote of BZV55C20 please use the request quote or email us a RFQ.
BZV55C20 Price & Stock
Diodes Inc. BZV55C20 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TME | BZV55C20 | 21,945 | - | - | 0.156 | 0.107 | 0.081 | 2019-11-23T11:01:02Z |
Alternate Names
Diodes Inc. has several brands around the world that may have alternate names for BZV55C20 due to regional differences or acquisition. BZV55C20 may also be known as the following names:
- DIODES INCORPORATED
- DIODE
- DII
- DIO
- DIODE INC
- DC COMPONENTS
- DIOD
- YENYO
- MICRO COM
- Diodes Zetex
- MICRO ELECTRONIC INS
- DIODE INCORPORATED
- DIODES ZET
- DIODSE
- DINC
- DIOINC
- FORMOSA MS
- DIODES INC/VISHAY
- ZETEXDIODES
- DIODES INC/VISH
- LITE-ON Semiconductor Corp
- ZETEX
- DIODES INC (VA)
- Diodes-Inc-Zetex
- ZETEX (DIODES INC)
AD5242BRUZ1M distributor
- BZV55C20 Taiwan SemiconductorBZV55C20 L0 Taiwan Semiconductor
- BZV55C20
- BZV55C20 L0G - Discrete Semiconductor Products
- BZV55C20 DC COMPONENTS - Diode: Zener | 0.5W; 20VBZV55C20 DC COMPONENTS - Diode: Zener | 0.5W; 20V
- BZV55C20 :: Item Details :: 20V,500mW Surface mount ...
- BZV55C20 Datasheet(PDF) - Taiwan Semiconductor ...
- Taiwan Semiconductor BZV55C20 L1 Zener
- BZV55C20 Datasheet