BZX79B5V6 A0G - Taiwan Semiconductor
Mfr. #:
BZX79B5V6 A0G
Description:
Zener Diodes DO-35, 500mW, 2% Sm Signal Znr Diode
Specifications
Product Category: Zener Diodes
Product Type: Zener Diodes
Mounting Style: Through Hole
Manufacturer: Taiwan Semiconductor
Brand: Taiwan Semiconductor
Configuration: Single
Subcategory: Diodes & Rectifiers
Package / Case: DO-35-2
Series: BZX79B5V6
Pd - Power Dissipation: 500 mW
Vz - Zener Voltage: 5.6 V
Zener Current: 5 mA
Test Current: 5 mA
Zz - Zener Impedance: 40 Ohms
Ir - Reverse Current: 2 mA
Voltage Tolerance: 2 %
If - Forward Current: 100 mA
Vf - Forward Voltage: 1.5 V