- Mfr. #:
- BZX84C5V1W-7-F
- Description:
- Zener Diodes 200mW 5.1V Zener
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Product Category: | Zener Diodes |
|---|---|
| Product Type: | Zener Diodes |
| RoHS: | Y |
| Configuration: | Single |
| Package / Case: | SOT-323 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Diodes Incorporated |
| Manufacturer: | Diodes Incorporated |
| Subcategory: | Diodes & Rectifiers |
| Series: | BZX84C5V1 |
| Zz - Zener Impedance: | 60 Ohms |
| Voltage Tolerance: | 6 % |
| Vz - Zener Voltage: | 5.1 V |
| Zener Current: | 5 mA |
| Test Current: | 5 mA |
| Factory Pack Quantity: | 3000 |
| Pd - Power Dissipation: | 200 mW |
| Length: | 2.2 mm |
| Ir - Reverse Current: | 2 uA |
| Width: | 1.35 mm |
| Height: | 1 mm |
| Unit Weight: | 0.000212 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 65 C |
| Voltage Temperature Coefficient: | - 0.75 mV/C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
BZX84C5V1W-7-F Price & Stock
Diodes Inc. BZX84C5V1W-7-F pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | BZX84C5V1W-FDICT-ND | 11,764 | 2.41 | 1.96 | 0.800 | 0.464 | 0.464 | 2020-01-16T20:39:22Z |
| Digi-Key | BZX84C5V1W-FDIDKR-ND | 11,764 | 2.41 | 1.96 | 0.800 | 0.464 | 0.464 | 2020-01-16T20:39:22Z |
| Digi-Key | BZX84C5V1W-FDITR-ND | 9,000 | - | - | - | - | 0.362 | 2020-01-16T20:39:22Z |
| RS Components | 7513859 | 4,300 | - | - | 0.642 | 0.449 | 0.364 | 2020-01-20T13:42:40Z |
| RS Components | 7513859P | 4,300 | - | - | - | 0.449 | 0.364 | 2020-01-20T13:42:40Z |
| RS Components | 1460835 | - | - | - | - | - | 0.370 | 2020-01-20T13:42:40Z |
| Mouser | 621-BZX84C5V1W-F | 3,806 | 2.64 | 1.69 | 0.723 | 0.559 | 0.373 | 2020-01-18T00:22:49Z |
| Verical | BZX84C5V1W-7-F | 51,000 | - | - | - | - | 0.218 | 2020-01-17T17:57:13Z |
| Arrow Electronics | BZX84C5V1W-7-F | 6,000 | - | - | - | - | 0.327 | 2020-01-20T15:13:38Z |
| Avnet | BZX84C5V1W-7-F | - | - | - | - | - | - | 2020-01-18T02:45:17Z |
| Avnet Europe | BZX84C5V1W-7-F | 45,000 | - | - | - | - | 0.213 | 2020-01-20T08:23:20Z |
| Allied Electronics & Automation | 70437848 | - | - | - | - | 0.715 | 0.590 | 2020-01-20T11:22:15Z |
| OMO Electronics | 87461 | 1,500 | - | - | - | - | 0.194 | 2020-01-06T10:29:30Z |
| NAC Semi | XSKDRABS0036720 | 36,000 | - | - | - | - | - | 2020-01-17T20:21:58Z |
| J2 Sourcing | BZX84C5V1W-7-F | 11,492 | - | - | - | - | - | 2019-12-13T09:52:53Z |
| Sourceability | BZX84C5V1W-7-F | 32 | - | - | - | - | - | 2020-01-06T21:24:21Z |
| LTL Group | 3908313 | 3,601 | - | - | - | - | - | 2020-01-19T01:46:16Z |
| Quest | BZX84C5V1W-7-F | 870 | 3.88 | 3.88 | 1.17 | 0.777 | 0.777 | 2020-01-20T11:23:56Z |
| Classic Components | BZX84C5V1W-7-F | 41,580 | - | - | - | - | - | 2020-01-08T00:13:17Z |
| Chip 1 Exchange | BZX84C5V1W-7-F | 2,387 | - | - | - | - | - | 2019-11-19T09:43:30Z |
| TME | BZX84C5V1W-7-F | - | - | - | 0.260 | 0.230 | 0.207 | 2020-01-20T11:05:58Z |
| Abacus Technologies | BZX84C5V1W-7-F | 91,476 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| C Plus Electronics | BZX84C5V1W-7-F | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| North Star Micro | BZX84C5V1W-7-F | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | BZX84C5V1W-7-F | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Diodes Inc. has several brands around the world that may have alternate names for BZX84C5V1W-7-F due to regional differences or acquisition. BZX84C5V1W-7-F may also be known as the following names:
- DIODES INCORPORATED
- DIODE
- DII
- DIO
- DIODE INC
- DC COMPONENTS
- DIOD
- YENYO
- MICRO COM
- Diodes Zetex
- MICRO ELECTRONIC INS
- DIODE INCORPORATED
- DIODES ZET
- DIODSE
- DINC
- DIOINC
- FORMOSA MS
- DIODES INC/VISHAY
- ZETEXDIODES
- DIODES INC/VISH
- LITE-ON Semiconductor Corp
- ZETEX
- DIODES INC (VA)
- Diodes-Inc-Zetex
- ZETEX (DIODES INC)
AD5242BRUZ1M distributor
- BZX84C5V1W-7-F Diodes Incorporated
- BZX84C5V1W-7-F Diodes Incorporated
- BZX84C5V1W-7-F by Diodes Incorporated | Zener
- BZX84C5V1W-7-F - Diodes Inc. - ZENER DIODE, 5.1V, 0.2W
- DII - Diode, zener. 5.1V 200mW. Package of 100.
- BZX84C5V1W-7-F Diodes Inc. - All About Circuits
- DIODES INC BZX84C5V1W-7-F Original Product ... - eBay
- diodes inc. bzx84c5v1w-7-f
- BZX84C5V1W-7-F Zener Diodes 5.1V 200mW/0.2W ...
- BZX84C5V1W-7-F 详细参数_稳压(齐纳)二极管