- Mfr. #:
- BZX84C7V5LT1
- Description:
- Zener Diodes 7.5V 225mW
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Product Category: | Zener Diodes |
|---|---|
| Product Type: | Zener Diodes |
| Configuration: | Single |
| Package / Case: | SOT-23 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | ON Semiconductor |
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| RoHS: | N |
| Subcategory: | Diodes & Rectifiers |
| Vz - Zener Voltage: | 7.5 V |
| Voltage Tolerance: | 6 % |
| Test Current: | 5 mA |
| Factory Pack Quantity: | 3000 |
| Pd - Power Dissipation: | 300 mW |
| Voltage Temperature Coefficient: | 3.9 mV/K |
| Length: | 2.9 mm |
| Zz - Zener Impedance: | 15 Ohms |
| Zener Current: | 10 mA |
| Width: | 1.3 mm |
| Ir - Reverse Current: | 1 uA |
| Height: | 0.94 mm |
| Unit Weight: | 0.000282 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 65 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 150 C |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
BZX84C7V5LT1 is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
BZX84C7V5LT1 Price & Stock
Diodes Inc. BZX84C7V5LT1 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Florida Circuit | BZX84C7V5LT1 | 697 | - | - | - | - | - | 2020-02-21T19:37:38Z |
| Classic Components | BZX84C7V5LT1 | 2,153 | - | - | - | - | - | 2020-02-21T23:53:28Z |
| Abacus Technologies | BZX84C7V5LT1 | 5,682 | - | - | - | - | - | 2020-02-24T20:07:32Z |
Alternate Names
Diodes Inc. has several brands around the world that may have alternate names for BZX84C7V5LT1 due to regional differences or acquisition. BZX84C7V5LT1 may also be known as the following names:
- DIODES INCORPORATED
- DIODE
- DII
- DIO
- DIODE INC
- DC COMPONENTS
- DIOD
- YENYO
- MICRO COM
- Diodes Zetex
- MICRO ELECTRONIC INS
- DIODE INCORPORATED
- DIODES ZET
- DIODSE
- DINC
- DIOINC
- FORMOSA MS
- DIODES INC/VISHAY
- ZETEXDIODES
- DIODES INC/VISH
- LITE-ON Semiconductor Corp
- ZETEX
- DIODES INC (VA)
- Diodes-Inc-Zetex
- ZETEX (DIODES INC)
AD5242BRUZ1M distributor
- BZX84C7V5LT1 onsemi | Discrete Semiconductor Products
- BZX84C7V5LT1 onsemi - Zener Diodes
- (20PCS) BZX84C7V5LT1 DIODE ZENER 7.5V 225MW ...ON SEMICONDUCTOR BZX84C7V5LT1G ...
- BZX84C7V5LT1 Datasheet(PDF) - Motorola, Inc
- BZX84C7V5LT1 onsemi - Datasheet PDF & Technical Specs
- MOTOROLA BZX84C7V5LT1
- 7.5V 225mW 5% SMD/SMT ZENER DIODE ... - eBay
- BZX84C7V5LT1 Datasheet, Equivalent, Regulator Diodes.BZX84C7V5LT1 Datasheet | ON Semiconductor