BZX85C47-TR - Vishay Semiconductors
Mfr. #:
BZX85C47-TR
Description:
Zener Diodes 47 Volt 1.3 Watt 5%
Specifications
Product Type: Zener Diodes
Product Category: Zener Diodes
Brand: Vishay Semiconductors
Manufacturer: Vishay
Mounting Style: Through Hole
Configuration: Single
Packaging: Reel
RoHS: E
Subcategory: Diodes & Rectifiers
Package / Case: DO-41
Termination Style: Axial
Zz - Zener Impedance: 90 Ohms
Voltage Tolerance: 6 %
Factory Pack Quantity: 5000
Ir - Reverse Current: 500 nA
Vz - Zener Voltage: 47 V
Length: 4.1 mm
Test Current: 4 mA
Zener Current: 23 mA
Height: 2.6 mm
Width: 2.6 mm
Pd - Power Dissipation: 1.3 W
Voltage Temperature Coefficient: 0.078 %/C