- Mfr. #:
- C3D02060F
- Description:
- Schottky Diodes & Rectifiers SIC SCHOTTKY DIODE 600V, 2A
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Brand: | Wolfspeed / Cree |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Package / Case: | TO-220-2 FP |
| Configuration: | Single |
| Technology: | SiC |
| Product: | Schottky Silicon Carbide Diodes |
| Product Type: | Schottky Diodes & Rectifiers |
| Product Category: | Schottky Diodes & Rectifiers |
| Subcategory: | Diodes & Rectifiers |
| Manufacturer: | Cree, Inc. |
| Ifsm - Forward Surge Current: | 65 A |
| Vrrm - Repetitive Reverse Voltage: | 600 V |
| Ir - Reverse Current: | 50 uA |
| Factory Pack Quantity: | 50 |
| If - Forward Current: | 2 A |
| Pd - Power Dissipation: | 10.8 W |
| Vf - Forward Voltage: | 1.7 V |
| Unit Weight: | 0.090478 oz |
| Operating Temperature Range: | - 55 C to + 175 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Type: | - |
| trr - Reverse Recovery time: | - |
| Maximum Operating Temperature: | + 175 C |
More Information
- Z-Rec Zero Recovery SiC Diodes
- Wolfspeed Z-Rec™ Zero Recovery Silicon Carbide Schottky Diodes are 1200V or 600V Schottky Rectifiers with a zero reverse recovery current. With high-frequency operation and temperature-Independent Switching Behavior, Cree's Z-Rec Zero Recovery Rectifiers provide extremely fast switching with virtually no switching losses, as well as the ability to parallel devices without thermal runaway, reducing heat sink requirements. The unipolar Cree Z-Rec Zero Recovery Silicon Carbide Schottky Diodes can replace bipolar rectifiers and are useful in switch mode power supplies, power factor correction, and motor drives.
C3D02060F Price & Stock
Wolfspeed C3D02060F pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | C3D02060F-ND | 5,710 | 6.75 | 6.75 | 5.62 | 4.22 | 4.22 | 2019-12-05T14:01:16Z |
| RS Components | 8099045P | 1 | - | - | 6.03 | 5.89 | 5.89 | 2019-12-05T19:25:27Z |
| RS Components | 8099045 | - | - | 6.41 | 6.03 | 5.89 | 5.89 | 2019-12-05T19:25:27Z |
| RS Components | 1777165 | - | - | - | 6.40 | 6.40 | 6.40 | 2019-12-05T19:25:27Z |
| element14 APAC | 2361487 | 3,072 | 7.38 | 7.38 | 6.15 | 4.62 | 4.62 | 2019-12-06T02:14:49Z |
| Richardson RFPD | C3D02060F | 50 | 3.02 | 3.02 | 3.02 | 3.02 | 3.02 | 2019-12-06T02:22:38Z |
| Farnell | 2361487 | 3,442 | - | 8.09 | 6.30 | 4.75 | 4.66 | 2019-12-04T14:52:07Z |
| Newark | 12X8367 | 3,072 | 6.75 | 6.19 | 5.62 | 4.49 | 4.49 | 2019-12-04T15:05:22Z |
| Schukat | C3D02060F | - | - | 4.37 | 2.97 | 2.89 | 2.89 | 2019-12-05T08:13:49Z |
| TME | C3D02060F | - | 4.36 | 3.59 | 3.59 | 3.59 | 3.59 | 2019-12-05T11:48:37Z |
Alternate Names
Wolfspeed has several brands around the world that may have alternate names for C3D02060F due to regional differences or acquisition. C3D02060F may also be known as the following names:
AD5242BRUZ1M distributor
- C3D02060F Wolfspeed
- Cree C3D02060F Silicon Carbide Schottky Diode
- C3D02060F Wolfspeed, Inc.
- Image CarouselPrice Insights
- $1.58
- Cree C3D02060F Silicon Carbide Schottky Diode - TME.eu.
- C3D02060F Wolfspeed - Schottky Diodes - Distributors ...
- C3D02060F - Wolfspeed - Silicon Carbide Schottky Diode, ...
- C3D02060F Wolfspeed(CREE) - Diode: Schottky rectifying | SiC ...
- C3D02060F by Wolfspeed | Rectifiers
- Wolfspeed 600V 4A, SiC Schottky Diode, 2-Pin TO-220 ...