CD1005-Z24 - Bourns
Mfr. #:
CD1005-Z24
Description:
Zener Diodes ZENER DIODE SMD 24VOLT
Specifications
Product Category: Zener Diodes
Product Type: Zener Diodes
RoHS: Y
Configuration: Single
Mounting Style: SMD/SMT
Packaging: Reel
Subcategory: Diodes & Rectifiers
Manufacturer: Bourns
Brand: Bourns
Zz - Zener Impedance: 80 Ohms
Test Current: 5 mA
Voltage Tolerance: 5 %
Factory Pack Quantity: 4000
Vz - Zener Voltage: 24 V
Pd - Power Dissipation: 200 mW
Length: 2.6 mm
Package / Case: 1005
Ir - Reverse Current: 100 nA
Width: 1.3 mm
Height: 0.9 mm