- Mfr. #:
- CD4097BME4
- Description:
- Multiplexer Switch ICs CMOS Analog Multipl/ Demultiplexer
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Packaging: | Tube |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Subcategory: | Switch ICs |
| Supply Type: | Single Supply |
| Package / Case: | SOIC-24 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Product: | Multiplexers/Demultiplexers |
| Product Type: | Multiplexer Switch ICs |
| Product Category: | Multiplexer Switch ICs |
| Series: | CD4097B |
| Number of Channels: | 8 Channel |
| Width: | 7.52 mm |
| On Time - Max: | 650 ns |
| Pd - Power Dissipation: | 500 mW (1/2 W) |
| Operating Supply Voltage: | 5 V to 18 V |
| Supply Voltage - Min: | 5 V |
| Off Time - Max: | 440 ns |
| Factory Pack Quantity: | 25 |
| On Resistance - Max: | 240 Ohms |
| Propagation Delay Time: | 20 ns, 30 ns, 60 ns |
| Bandwidth: | 20 Mhz |
| Height: | 2.35 mm |
| Configuration: | 2 x 8:1 |
| Supply Voltage - Max: | 18 V |
| Length: | 15.4 mm |
| Supply Current - Max: | 100 uA |
| Unit Weight: | 0.022025 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
The price and lead time for CD4097BME4 depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
CD4097BME4 Price & Stock
Texas Instruments CD4097BME4 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | CD4097BME4 | 63 | 1.40 | 1.40 | 1.40 | 1.32 | 1.32 | 2020-02-14T09:48:50Z |
| Digi-Key | CD4097BME4-ND | - | - | - | - | - | 1.79 | 2020-02-13T17:17:23Z |
| Avnet | CD4097BME4 | - | - | - | - | - | 1.59 | 2020-02-14T03:49:04Z |
| LTL Group | 4710616 | 116 | - | - | - | - | - | 2020-02-13T07:12:16Z |
| North Star Micro | CD4097BME4 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | CD4097BME4 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for CD4097BME4 due to regional differences or acquisition. CD4097BME4 may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- CD4097BME4 Texas Instruments
- CD4097BME4 Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs)
- CD4067B, CD4097B TYPES datasheet (Rev. B)
- Oct 14, 2022
- Texas Instruments CD4097BME4 Analog Switch Multiplexers
- CD4097BME4
- CD4097BME4 Datasheet - Texas Instruments
- CD4097BME4 Datasheet(PDF) - Texas InstrumentsCD4097BME4 Datasheet(PDF) - Texas Instruments
- CD4097BME4 datasheet - Specifications: Lead Free Status