- Mfr. #:
- CD74AC74E
- Description:
- Flip Flops Dual Pos Edge Trig
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Packaging: | Tube |
| Brand: | Texas Instruments |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Reset Type: | Set, Reset |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | PDIP-14 |
| Subcategory: | Logic ICs |
| Polarity: | Inverting/Non-Inverting |
| Product Type: | Flip Flops |
| Product Category: | Flip Flops |
| Function: | Dual Positive Edge Triggered |
| Logic Type: | D-Type Edge Triggered Flip-Flop |
| Input Type: | CMOS |
| Output Type: | CMOS |
| Series: | CD74AC74 |
| Logic Family: | AC |
| Width: | 6.35 mm |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Height: | 4.57 mm |
| Quiescent Current: | 4 uA |
| Factory Pack Quantity: | 25 |
| Low Level Output Current: | 24 mA |
| Number of Circuits: | 2 |
| Number of Channels: | 2 |
| Length: | 19.3 mm |
| Propagation Delay Time: | 125 ns |
| Supply Voltage - Min: | 1.5 V |
| Number of Input Lines: | 1 |
| Number of Output Lines: | 1 |
| Unit Weight: | 0.032734 oz |
| Operating Temperature Range: | - 55 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| High Level Output Current: | - 24 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
- Logic Solutions
- Texas Instruments Logic Solutions offers a full spectrum of logic functions and technologies from the mature to the advanced, including bipolar, BiCMOS, and CMOS. TI's process technologies offer the logic performance and features required for modern logic designs, while maintaining support for more traditional logic products.Learn More
CD74AC74E Price & Stock
Motorola CD74AC74E pricing and available inventory.
Alternate Names
Motorola has several brands around the world that may have alternate names for CD74AC74E due to regional differences or acquisition. CD74AC74E may also be known as the following names:
- MOT
- MOTO
- MOTOROL
- MOTORO
- MOTORLA
- MOTOROLLA
- MOTOROLA SEMICONDUCTOR
- MOTOROLA INC
- MOTROLA
- MTO
- MOTOTOLA
- MOTOROAL
- MOTORL
- MOTOROTA
- Motorola Incorporated
- MOT/PHI
- MOTOROLA TWO WAY
- MOT MOTOROLA
- MOROTOLA
- MOTOROLA CORP
- MTRLA
- MOTORLOA
- MOTOROLA SEMICONDUCTORS
- Motorola Semiconductor Products
- MOTOROLA SEMICONDUCTORS HK LTD
AD5242BRUZ1M distributor
- CD54AC74, CD74AC74 datasheet (Rev. D)CD74AC74 data sheet, product information and support
- CD74AC74E Texas Instruments
- CD74AC74E Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs)
- cd54ac74, cd74ac74 dual positive-edge-triggered d-type ...CD74AC74E Texas Instruments - Latches and Flip Flops
- CD74AC74E Datasheet(PDF) - Texas InstrumentsCD74AC74E Datasheet(PDF) - Texas Instruments
- CD74AC74E Texas Instruments - Datasheet PDF, Footprint ...