- Mfr. #:
- CD74HC688NSR
- Description:
- Logic Comparators High Speed CMOS 8-Bit Magnitude
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Package / Case: | SO-20 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Subcategory: | Logic ICs |
| Product Type: | Logic Comparators |
| Product Category: | Logic Comparators |
| Polarity: | Inverting |
| Comparator Type: | Identity |
| Product: | Digital Comparators |
| Series: | CD74HC688 |
| Output Type: | Active Low |
| Logic Function: | A = B |
| Supply Current - Max: | 8 uA |
| Number of Bits: | 8 bit |
| Supply Voltage - Max: | 6 V |
| Factory Pack Quantity: | 2000 |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 6 V |
| Supply Voltage - Min: | 2 V |
| Propagation Delay Time: | 170 ns, 34 ns, 29 ns |
| Unit Weight: | 0.009408 oz |
| Ib - Input Bias Current: | 0.008 mA |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
CD74HC688NSR is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
CD74HC688NSR Price & Stock
Texas Instruments CD74HC688NSR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-CD74HC688NSRCT-ND | 1,957 | 13.44 | 12.07 | 9.70 | 6.60 | 6.60 | 2020-01-30T17:12:28Z |
| Digi-Key | 296-CD74HC688NSRDKR-ND | 1,957 | 13.44 | 12.07 | 9.70 | 6.60 | 6.60 | 2020-01-30T17:12:28Z |
| Digi-Key | 296-CD74HC688NSRTR-ND | - | - | - | - | - | 5.53 | 2020-01-30T17:12:28Z |
| Rochester Electronics | CD74HC688NSR | 2,473 | 7.23 | 7.23 | 6.45 | 5.83 | 5.83 | 2020-01-28T09:50:43Z |
| Verical | CD74HC688NSR | 10,000 | - | - | - | - | 5.82 | 2020-01-30T17:47:02Z |
| Texas Instruments | CD74HC688NSR | 9,798 | 11.89 | 10.64 | 8.62 | 5.05 | 5.05 | 2020-01-31T02:03:19Z |
| Mouser | 595-CD74HC688NSR | 441 | 13.05 | 11.11 | 8.86 | 6.42 | 5.97 | 2020-01-30T01:03:36Z |
| Avnet | CD74HC688NSR | - | - | - | - | - | 6.06 | 2020-01-30T06:26:56Z |
| Avnet Europe | CD74HC688NSR | - | - | - | - | - | 8.02 | 2020-01-30T08:18:30Z |
| LTL Group | 4712534 | 110 | - | - | - | - | - | 2020-01-31T03:27:32Z |
| North Star Micro | CD74HC688NSR | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | CD74HC688NSR | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for CD74HC688NSR due to regional differences or acquisition. CD74HC688NSR may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- CD74HC688NSR Datasheet - Texas Instruments
- CD74HC688 | Buy TI Parts | TI.comCD74HC688 data sheet, product information and support
- CD74HC688NSR Texas Instruments - DigiKey Marketplace
- Cd74hc688nsr 20-soic (0.209,5.30mm Width) Ic Chip ...Ic Comparator Magnitude 16tssop Cd74hc688nsr So-20 ...
- CD74HC688NSR : 반도체
- CD74HC688NSR Stærð laus frá Infinity-Semiconductor.com
- CD74HC688NSR 参数Datasheet PDF下载