- Mfr. #:
- CSD17553Q5A
- Description:
- MOSFET NCh NexFET Pwr MOSFET
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Package / Case: | VSONP-8 |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Configuration: | Single |
| Technology: | Si |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Tradename: | NexFET |
| Transistor Polarity: | N-Channel |
| Subcategory: | MOSFETs |
| Product Type: | MOSFET |
| Product Category: | MOSFET |
| RoHS: | E |
| Series: | CSD17553Q5A |
| Id - Continuous Drain Current: | 60 A |
| Length: | 6 mm |
| Width: | 4.9 mm |
| Rds On - Drain-Source Resistance: | 4 mOhms |
| Vds - Drain-Source Breakdown Voltage: | 30 V |
| Pd - Power Dissipation: | 3.1 W |
| Factory Pack Quantity: | 2500 |
| Vgs - Gate-Source Voltage: | 20 V |
| Qg - Gate Charge: | 17.5 nC |
| Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage: | 1.5 V |
| Height: | 1 mm |
| Transistor Type: | 1 N-Channel |
| Number of Channels: | 1 Channel |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 150 C |
More Information
- NexFET N-Channel Power MOSFETs
- Texas Instruments NexFET N-Channel Power MOSFETs are designed to minimize losses in power conversion applications. These N-channel devices feature ultra low Qg and Qd and low thermal resistance. These devices are avalanche rated and come in a SON 5mm x 6mm plastic package.
- TI N-Channel 8-23-12
- NexFET™ Power MOSFETs
- Texas Instruments NexFET™ Power MOSFETs deliver half the gate charge for the same resistance so that designers can achieve 90% power-supply efficiencies with double the frequency. These NexFET power MOSFETs combine vertical current flow with a lateral power MOSFET. These devices provide a low on resistance and require an extremely low gate charge with industry-standard package outlines. This combination was not previously possible with existing silicon platforms. Texas Instruments NexFET™ Power MOSFET technology improves energy efficiency in high-power computing, networking, server systems, and power supplies.
CSD17553Q5A Price & Stock
Texas Instruments CSD17553Q5A pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-30602-1-ND | 5,680 | 10.00 | 8.97 | 6.39 | 4.41 | 4.41 | 2019-12-26T13:58:44Z |
| Digi-Key | 296-30602-6-ND | 5,680 | 10.00 | 8.97 | 6.39 | 4.41 | 4.41 | 2019-12-26T13:58:44Z |
| Digi-Key | 296-30602-2-ND | 2,500 | - | - | - | - | 3.84 | 2019-12-26T13:58:44Z |
| Texas Instruments | CSD17553Q5A | 2,500 | 8.81 | 7.91 | 6.23 | 3.36 | 3.36 | 2019-12-27T02:03:17Z |
| Mouser | 595-CSD17553Q5A | 2,028 | 9.72 | 8.26 | 6.35 | 4.43 | 3.93 | 2019-12-25T18:16:01Z |
| Avnet | CSD17553Q5A | - | - | - | - | - | 4.05 | 2019-12-27T02:44:46Z |
| Avnet Europe | CSD17553Q5A | - | - | - | - | - | 6.51 | 2019-12-27T08:48:46Z |
| LTL Group | 3933815 | 112 | - | - | - | - | - | 2019-12-23T01:29:13Z |
| GreenTree Electronics | CSD17553Q5A | 275 | - | - | - | - | - | 2019-11-06T14:43:13Z |
| LCSC | C181443 | 1 | 12.26 | 11.95 | 11.52 | 11.52 | 11.52 | 2019-11-19T23:40:06Z |
| Abacus Technologies | CSD17553Q5A | 20,328 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| North Star Micro | CSD17553Q5A | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | CSD17553Q5A | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for CSD17553Q5A due to regional differences or acquisition. CSD17553Q5A may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- CSD17553Q5A - Discrete Semiconductor Products
- 30V, N-Channel NexFET Power MOSFET, CSD17553Q5A ...CSD17553Q5A data sheet, product information and support
- CSD17553Q5A Texas Instruments - MOSFET
- CSD17553Q5A MOSFET. Datasheet pdf. Equivalent
- Texas Instruments CSD17553Q5A - C181443
- 33657 products
- CSD17553Q5A Datasheet(PDF) - Texas Instruments
- CSD17553Q5A datasheet - N-Channel NexFET Power MOSFET ...
- CSD17553Q5A Datasheet, Equivalent, N-Channel MOSFET.