- Mfr. #:
- CY74FCT652ATQCT
- Description:
- Bus Transceivers Octal Bus Trncvr/Reg W/3-State Otpt
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Moisture Sensitive: | Yes |
|---|---|
| RoHS: | Y |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Input Level: | TTL |
| Output Level: | TTL |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Product: | Registered Transceiver |
| Packaging: | Reel |
| Package / Case: | QSOP-24 |
| Triggering Type: | Positive Edge |
| Polarity: | Non-Inverting |
| Subcategory: | Logic ICs |
| Logic Family: | FCT |
| Series: | CY74FCT652T |
| Technology: | CMOS |
| Product Type: | Bus Transceivers |
| Product Category: | Bus Transceivers |
| Function: | Bus Transceiver / Register |
| Length: | 8.75 mm |
| Number of Circuits: | 8 |
| Number of Channels: | 8 |
| Low Level Output Current: | 64 mA |
| Propagation Delay Time: | 6.3 ns |
| Supply Voltage - Max: | 5.25 V |
| Operating Supply Voltage: | 4.75 V to 5.25 V |
| Supply Voltage - Min: | 4.75 V |
| Width: | 4 mm |
| Output Type: | 3-State |
| Factory Pack Quantity: | 2500 |
| Height: | 1.5 mm |
| Unit Weight: | 0.059966 oz |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| High Level Output Current: | - 32 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
- Logic Solutions
- Texas Instruments Logic Solutions offers a full spectrum of logic functions and technologies from the mature to the advanced, including bipolar, BiCMOS, and CMOS. TI's process technologies offer the logic performance and features required for modern logic designs, while maintaining support for more traditional logic products.Learn More
CY74FCT652ATQCT Price & Stock
Texas Instruments CY74FCT652ATQCT pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-28482-1-ND | 3,504 | 10.80 | 9.66 | 7.53 | 4.91 | 4.91 | 2019-12-09T13:47:02Z |
| Digi-Key | 296-28482-6-ND | 3,504 | 10.80 | 9.66 | 7.53 | 4.91 | 4.91 | 2019-12-09T13:47:02Z |
| Digi-Key | 296-28482-2-ND | - | - | - | - | - | 4.23 | 2019-12-09T13:47:02Z |
| Rochester Electronics | CY74FCT652ATQCT | 25,000 | 5.17 | 5.17 | 4.62 | 4.23 | 4.23 | 2019-12-10T10:05:42Z |
| Texas Instruments | CY74FCT652ATQCT | 4,990 | 9.47 | 8.45 | 6.73 | 3.60 | 3.60 | 2019-12-10T02:03:06Z |
| Mouser | 595-CY74FCT652ATQCT | 2,195 | 10.49 | 8.92 | 6.83 | 4.77 | 4.23 | 2019-12-09T23:33:19Z |
| Verical | CY74FCT652ATQCT | 2,500 | - | - | - | - | 4.18 | 2019-12-09T17:58:33Z |
| Avnet | CY74FCT652ATQCT | - | - | - | - | - | 4.36 | 2019-12-07T01:49:54Z |
| Avnet Europe | CY74FCT652ATQCT | - | - | - | - | - | 6.94 | 2019-12-10T07:58:32Z |
| LTL Group | 4813265 | 186 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T09:29:21Z |
| Quest | CY74FCT652ATQCT | 1,936 | - | - | - | - | - | 2019-12-10T11:26:36Z |
| GreenTree Electronics | CY74FCT652ATQCT | 1,300 | - | - | - | - | - | 2019-11-06T14:43:13Z |
| Sierra IC | CY74FCT652ATQCT | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
| North Star Micro | CY74FCT652ATQCT | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for CY74FCT652ATQCT due to regional differences or acquisition. CY74FCT652ATQCT may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- CY74FCT652ATQCT Texas Instruments | Mouser
- CY74FCT652T | Buy TI Parts | TI.comCY74FCT652T data sheet, product information and support
- CY74FCT652ATQCT Texas Instruments
- CY74FCT652ATQCT Texas Instruments - Buffers, Drivers and ...
- CY74FCT652ATQCT Texas Instruments - Datasheet PDF & ...
- 24-SSOP/QSOP Registered Transceiver, Non-Inverting 3-State
- Wholesale CY74FCT652ATQCT Texas Instruments
- Search for CY74FCT652ATQCT
- Cy74fct652atqct 24-ssop/qsop Ic Chip Cplds Optical Sensors