CY7C1069AV33-10ZXCT - Cypress Semiconductor
Mfr. #:
CY7C1069AV33-10ZXCT
Description:
SRAM 16Mb 10ns2M x 8 3.3V Fast Async SRAM
Specifications
Moisture Sensitive: Yes
RoHS: Y
Package / Case: TSOP-54
Product Category: SRAM
Product Type: SRAM
Mounting Style: SMD/SMT
Memory Type: SDR
Packaging: Reel
Interface Type: Parallel
Subcategory: Memory & Data Storage
Brand: Cypress Semiconductor
Manufacturer: Cypress Semiconductor
Series: CY7C1069AV33
Type: Asynchronous
Supply Voltage - Max: 3.6 V
Supply Voltage - Min: 3 V
Supply Current - Max: 275 mA