CY7C1313KV18-250BZI - Cypress Semiconductor
Mfr. #:
CY7C1313KV18-250BZI
Description:
SRAM 18MB (1Mx18) 1.8v 250MHz DDR II SRAM
Specifications
Moisture Sensitive: Yes
Packaging: Tray
Type: Synchronous
Product Type: SRAM
Product Category: SRAM
Mounting Style: SMD/SMT
Memory Type: QDR
Interface Type: Parallel
RoHS: N
Subcategory: Memory & Data Storage
Package / Case: FBGA-165
Brand: Cypress Semiconductor
Manufacturer: Cypress Semiconductor
Series: CY7C1313KV18
Supply Current - Max: 440 mA
Maximum Clock Frequency: 250 MHz
Memory Size: 18 Mbit
Factory Pack Quantity: 136
Supply Voltage - Max: 1.9 V
Supply Voltage - Min: 1.7 V