- Mfr. #:
- CZRA5931B-G
- Description:
- Zener Diodes 1.5W, VR=13.7V
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Product Category: | Zener Diodes |
|---|---|
| Product Type: | Zener Diodes |
| RoHS: | Y |
| Configuration: | Single |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Subcategory: | Diodes & Rectifiers |
| Package / Case: | DO-214AC-2 |
| Manufacturer: | Comchip Technology |
| Brand: | Comchip Technology |
| Series: | CZRA5931B |
| Factory Pack Quantity: | 5000 |
| Voltage Tolerance: | 5 % |
| Length: | 4.4 mm |
| Test Current: | 20.8 mA |
| Width: | 2.76 mm |
| Height: | 2.26 mm |
| Vz - Zener Voltage: | 18 V |
| Zz - Zener Impedance: | 12 Ohms |
| Pd - Power Dissipation: | 1.5 W |
| Vf - Forward Voltage: | 1.2 V |
| Zener Current: | 1 uA |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Voltage Temperature Coefficient: | - |
| Maximum Operating Temperature: | + 175 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
CZRA5931B-G Price & Stock
Comchip CZRA5931B-G pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | CZRA5931B-G-ND | - | - | - | - | - | 0.954 | 2020-01-03T03:33:50Z |
| Integra Electronics | CZRA5931B-G | - | - | - | - | - | 0.808 | 2020-01-10T06:15:10Z |
| NAC Semi | CC0000000002174 | - | - | - | - | - | 0.808 | 2020-01-09T23:00:27Z |
| Mouser | 750-CZRA5931B-G | - | 3.53 | 2.33 | 1.43 | 0.948 | 0.768 | 2020-01-03T03:33:50Z |
| Nexxon | CZRA5931B-G | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | CZRA5931B-G | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Comchip has several brands around the world that may have alternate names for CZRA5931B-G due to regional differences or acquisition. CZRA5931B-G may also be known as the following names:
- Comchip Technology
- Comchip Technology Corp
- COMCHIP TECHNOLOGY (VA)
- MCHIP
- COMCHIP TECHNOLOGY CORPORATION
AD5242BRUZ1M distributor
- CZRA5931B-G - Discrete Semiconductor Products
- CZRA5931B-G Comchip Technology
- Comchip CZRA5931B-G - Zener Diodes
- CZRA5931B-G footprint & symbol by Comchip
- CZRA5931B-G Datasheet, Equivalent, Zener Diode.CZRA5931B-G Data Sheet PDF
- SMD Zener Diode - CZRA5920B-G Thru CZRA5956B-G
- View CZRA5931B-G_4547564.PDF datasheet online
- SMD Zener Diode - CZRA5920B-G Thru. CZRA5956B-G