CZRER52C6V8 - Comchip Technology
Mfr. #:
CZRER52C6V8
Description:
Zener Diodes 150mW 6.8V Zener
Specifications
Product Type: Zener Diodes
Product Category: Zener Diodes
RoHS: Y
Configuration: Single
Package / Case: SOD-723F-2
Mounting Style: SMD/SMT
Termination Style: SMD/SMT
Packaging: Reel
Subcategory: Diodes & Rectifiers
Brand: Comchip Technology
Manufacturer: Comchip Technology
Series: CZRER52C6V8
Vf - Forward Voltage: 900 mV
Zz - Zener Impedance: 8 Ohms
Vz - Zener Voltage: 6.8 V
Test Current: 5 mA
Factory Pack Quantity: 4000
Pd - Power Dissipation: 150 mW
Length: 1.35 mm
Width: 0.85 mm
Height: 0.75 mm