- Mfr. #:
- DAC7643VFRG4
- Description:
- Digital to Analog Converters - DAC 16-Bit Dual Voltage Output DAC
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Architecture: | R-2R |
| Interface Type: | Parallel |
| Package / Case: | LQFP-32 |
| Product Category: | Digital to Analog Converters - DAC |
| Subcategory: | Data Converter ICs |
| Product Type: | DACs - Digital to Analog Converters |
| Supply Voltage - Max: | 5.25 V |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Supply Voltage - Min: | 4.75 V |
| Number of Converters: | 2 Converter |
| Number of Channels: | 2 Channel |
| Resolution: | 16 bit |
| Height: | 1.4 mm |
| Factory Pack Quantity: | 1 |
| Unit Weight: | 0.027302 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
DAC7643VFRG4 is available at OMO Electronic.We can offer DAC7643VFRG4 for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
DAC7643VFRG4 Price & Stock
Texas Instruments DAC7643VFRG4 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LTL Group | 3943759 | 119 | - | - | - | - | - | 2020-01-02T00:37:02Z |
| North Star Micro | DAC7643VFRG4 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for DAC7643VFRG4 due to regional differences or acquisition. DAC7643VFRG4 may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.