- Mfr. #:
- DC2R5BDR5
- Description:
- Board Mount Pressure Sensors ASG/SENSYM
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting Style: | Through Hole |
|---|---|
| Subcategory: | Sensors |
| Product Type: | Pressure Sensors |
| Manufacturer: | Honeywell |
| Brand: | Honeywell |
| Pressure Type: | Differential |
| Product Category: | Board Mount Pressure Sensors |
| Output Type: | Analog |
| Operating Supply Current: | 8 mA |
| Factory Pack Quantity: | 5 |
| Operating Supply Voltage: | 30 V |
| Output Voltage: | 1 V to 6 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 25 C |
| Operating Pressure: | +/- 2.5 mbar |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
parts# DC2R5BDR5 is available at OMO Electronic, see description of DC2R5BDR5 as below .
use the request quote form to request DC2R5BDR5 price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for DC2R5BDR5 depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
DC2R5BDR5 Price & Stock
Honeywell DC2R5BDR5 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Onlinecomponents.com | DC2R5BDR5 | 2 | 1236.05 | 1065.02 | 1065.02 | 1065.02 | 1065.02 | 2020-01-22T12:23:50Z |
| Verical | DC2R5BDR5 | 1 | 1285.49 | 1285.49 | 1285.49 | 1285.49 | 1285.49 | 2020-01-22T17:47:45Z |
| Electro Sonic | DC2R5BDR5 | 2 | 1273.13 | 1096.97 | 1096.97 | 1096.97 | 1096.97 | 2020-01-22T09:15:00Z |
| Master Electronics | DC2R5BDR5 | 2 | 1236.05 | 1065.02 | 1065.02 | 1065.02 | 1065.02 | 2020-01-22T10:03:37Z |
| Sager Electronics | DC2R5BDR5 | - | - | - | - | - | - | 2020-01-22T15:29:18Z |
| North Star Micro | DC2R5BDR5 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | DC2R5BDR5 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Honeywell has several brands around the world that may have alternate names for DC2R5BDR5 due to regional differences or acquisition. DC2R5BDR5 may also be known as the following names:
- HONEY
- HONEYWEL
- HON
- HONEYW
- Honeywell Sensing and Control
- HONEYWELL INTERNATIONAL INC
- HONEYWELL SENSING & CONTROL
- HONEYWELL S&C
- HONE
- HONEYWELL SENSING
- HONEYWE
- HNY
- Honeywell Microelectronics & Precision Sensors
- HONEYWELL INC
- MICRO SWITCH/HONEYWELL
- Honeywell International
- HNYWEL
- Honeywell SSEC
- Honeywell/Microswitch
- HONEYWELL INTERNATIO
- HONEYWELL ELECTROCORP
- HONEYWELL SENSING & CONTROLS
- HONEYWELL SENSOTEC
- HONEYWELL PTE LTD
- HONEYWELL M&PS
AD5242BRUZ1M distributor
- DC2R5BDR5 Honeywell
- DC2R5BDR5 - Honeywell - Authorized Distributor
- Honeywell DC2R5BDR5 - Pressure Sensor Components
- DC2R5BDR5 Datasheet & Application Note
- Honeywell DC2R5BDR5Honeywell DC2R5BDR5 Pressure Sensor 1V to 6V 0bar ...
- DC2R5BDR5 - Honeywell
- DC2R5BDR5 | Honeywell | Board Mount Pressure Sensors
- Dc2r5bdr5 Pressure Sensor 0.04psi (0.25kpa) Differential Male
- honeywell